Reklama

Jak sprzedać samochód szybko i bezpiecznie?

Jak się zabrać do sprzedaży używanego auta? Bardzo wielu kierowców ma z tym problem i nie wiedzą nawet, od czego powinni zacząć. Najwięcej roboty będzie przy sprzedaży samodzielnej, ponieważ wtedy to właściciel musi dopilnować wszystkich formalności. Szybciej pójdzie np. w skupie, a wybierając odpowiednią firmę, transakcja może też okazać się dużo bezpieczniejszą.
  • 08.04.2025 07:43
Jak sprzedać samochód szybko i bezpiecznie?

Jak przygotować samochód do sprzedaży?

Przy sprzedaży na własną rękę kierowcę czeka sporo pracy. Auto trzeba odpowiednio przygotować i dobrze sfotografować, bo właśnie na zdjęcia potencjalni nabywcy w pierwszej kolejności zwrócą uwagę przeglądając dziesiątki ogłoszeń. Poza gruntownym sprzątaniem przyda się też dokładniejszy przegląd auta i naprawy drobnych awarii, bo nawet takie drobiazgi jak przepalona żarówka potrafią zniechęcić do kupna i obniżają wartość pojazdu. Generalny remont opłaca się zrobić tylko wtedy, kiedy zysk ze sprzedaży wyraźnie przekroczy koszty napraw. Co jeśli remont wyjdzie za drogo? Jak można sprawdzić na https://kupimyauto.com/skup-aut-grudziadz/, w skupie nawet poważne usterki nie stanowią problemu i można łatwo sprzedać również takie auto, które już w ogóle nie jest na chodzie.

Drugi etap to skompletowanie wszystkich dokumentów związanych z pojazdem. Sprzedając auto samodzielnie warto mieć książkę serwisową i historię pojazdu z listą wszystkich przeprowadzonych napraw i ewentualnych stłuczek – dawnych awarii lepiej nie ukrywać, bo jeśli kłamstwo wyjdzie na jaw, to z transakcji najprawdopodobniej nic nie wyjdzie. Problematyczne samochody warto oddawać do skupów, gdzie przyjmowane są również egzemplarze po wypadkach, kompletnie rozbite.

Negocjacje ceny

O wiele łatwiej jest sprzedać samochód, jeśli wiemy o nim naprawdę wszystko i potrafimy dokładnie odpowiedzieć na pytania klienta. Podstawowe informacje dotyczą przebiegu, stanu technicznego, ubezpieczenia OC, zwykle też padają pytania o numer VIN. Podczas negocjacji każda zaleta auta może podbić jego cenę i zawsze dobrze jest zaczynać o nieco zawyżonej stawki, a o pomoc w wycenie wartości pojazdu można się zgłosić do zaufanego mechanika samochodowego.

W skupie aut, np. https://kupimyauto.com/skup-aut-szubin/, wstępną wycenę kierowca otrzymuje na maila albo podczas rozmowy telefonicznej, co ułatwia szukanie tej najlepszej oferty. Dalsze negocjacje odbywają się już po fizycznych oględzinach samochodu.

Jakie formalności?

Transakcję zawsze należy potwierdzić umową kupna-sprzedaży, bez względu na to, czy drugą stroną jest osoba prywatna, czy firma. W umowie musi się znaleźć data i miejsce zawarcia umowy, dane kupującego i sprzedającego, opis auta, cena sprzedaży, oświadczenie odnośnie znajomości stanu pojazdu, wskazanie, kto opłaci podatek od czynności cywilno-prawnych.

Trzeba też uzgodnić kwestię składki OC – zgodnie z przepisami, polisa przechodzi na nowego właściciela, ponieważ jest przypisana do konkretnego auta, ale nabywca może się jej dobrowolnie zrzec, i tak najczęściej się dzieje przy transakcjach ze skupem. Zrzeczenie się polisy oznacza, że sprzedawca może odzyskać niewykorzystaną część składki.

Artykuł sponsorowany


NAPISZ DO NAS

Masz temat dotyczący Warszawy? Napisz do nas. Zajmiemy się Twoją sprawą.

Reklama
Reklama