Reklama

Sinfonia Varsovia w Warszawie. Ruszy budowa sali koncertowej. Otwarcie w 2030 roku

Jest finansowanie na budowę sali koncertowej Sinfonia Varsovia w Warszawie. To ważna inwestycja, szczególnie że realizowana na prawym brzegu Wisły. Zgodnie z planem prace powinny potrwać do 2030 roku. Powstanie sala na 1877 miejsc oraz spektakularna promenda.
Sinfonia Varsovia
Sinfonia Varsovia. Jest przetarg na budowę.

Autor: mat. pras.

Pierwsze trzy budynki nowej Sinfonii Varsovii mają zostać otwarte na przełomie tego i kolejnego roku. W środku znajdą się przede wszystkim biura, pomieszczenia edukacyjne i wystawowe oraz sale prób. Będą też miejsca pod kameralne koncerty. Jednak ta inwestycja to jedynie preludium do większej budowy.

Zgodnie z planem w drugim etapie powstać ma największa sala koncertowa w Warszawie, na 1877 miejsc, zaprojektowana przez pracownię Thomasa Puchera wybraną w prestiżowym, międzynarodowym konkursie architektonicznym. Właśnie, po kilku latach perypetii, ogłoszono przetarg na budowę. Wcześniej problemem był brak pieniędzy na tak spektakularną inwestycję. 

„Mamy zapewnione środki z miasta” – mówią nam przedstawiciele instytucji. Jak dowiedzieliśmy się, nie tylko Warszawa będzie finansowała inwestycję. W marcu Rada Miasta przeznaczyła na ten cel dodatkowe 210 mln zł, jednak urzędnicy mówili, że to wciąż za mało. Resztę dołożyć miało ministerstwo. W sumie prace przy drugim etapie inwestycji mają przekroczyć 850 mln zł. 

Foyer Sinfonii Varsovii
Foyer Sinfonii Varsovii / mat. pras. 

Spektakularna sala koncertowa przy Grochowskiej. Rusza drugi etap budowy Sinfonii Varsovii 

„Instytucję czeka wyłonienie w przetargu generalnego wykonawcy, który będzie odpowiadał m.in. za budowę sali koncertowej na 1877 miejsc i renowację dwóch zabytkowych oficyn (położonych przy ul. Terespolskiej - red.)” – przekazuje Sinfonia Varsovia. Oferty można składać do 30 czerwca.

Wspomniana sala koncertowa już wielokrotnie była prezentowana na wizualizacjach. Prezentuje się spektakularnie. Scena została umieszczona na środku i otoczona jest miejscami siedzącymi z każdej strony. Według twórców ma przypominać winnicę. 

Sam kształt sali jest nieregularny, w niektórych miejscach „rośnie” stwarzając miejsca na dodatkowe loże, w innych kończy się bliżej sceny. Charakterystyczna jest także biała membrana, która oddziela poszczególne poziomy widowni. Ciekawie rozwiązano foyer z ogromnymi taflami szkła, przez które widać salę koncertową. Będzie to przestrzeń ogólnodostępna. 

Poza salami koncertowymi (mniejsza na 400 miejsc i większa na 1877), w nowych budynkach znajdą się również przestrzenie edukacyjne, kawiarnia i restauracja. Mocnym punktem projektu będzie ogród połączony z parkiem. Z tego miejsca będzie można wspiąć się na promenadę, ulokowaną 21 metrów nad ziemią, skąd będzie można podziwiać panoramę Grochowa i Kamionka. Wspomniana promenada znajdzie się na szczycie ażurowej ramy, którą otoczona będzie inwestycja. Widać ją na poniższej wizualizacji. 

Wizualizacja Sinfonii Varsovii / mat. pras. 
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

NAPISZ DO NAS

Masz temat dotyczący Warszawy? Napisz do nas. Zajmiemy się Twoją sprawą.

Reklama
Reklama