Reklama

Modlińska 257 odzyska dawny blask. Wiemy, co będzie w środku

Zabytkowa, secesyjna willa przy ul. Modlińskiej 257 na Białołęce, otwiera się na mieszkańców. Zabytkowy budynek z 1913 roku, po wieloletniej modernizacji i remoncie, został przekazany w ręce Białołęckiego Ośrodka Kultury. Właśnie zakończyły się konsultacje dot. przeznaczenia obiektu. Ich wynik poznamy w czerwcu. Z kolei placówka zacznie funkcjonować już we wrześniu.
Modlińska 257 odzyska dawny blask. Wiemy, co będzie w środku
Willa przy Modlińskiej zostanie ośrodkiem kultury.

Źródło: UM Warszawa

Modlińska jednak na cele kulturowe

Na początku roku władze Warszawy informowały o finalizacji wieloletniego remontu zabytkowej secesyjnej willi i dwóch oficyn przy ul. Modlińskiej 257 na Białołęce. Pojawiło się wtedy pytanie — na jakie cele zostanie przeznaczona ta nieruchomość. Na odpowiedź przyszło nam czekać kilka miesięcy.

Teraz wiadomo już, że w zabytku rozgości się Białołęcki Ośrodek Kultury (BOK). Klucze do odrestaurowanej willi odebrał od dzielnicowego Zakładu Gospodarowania Nieruchomościami.

To był wyjątkowy moment – pełen inspirujących rozmów i planów na przyszłość. Modlińska 257 to przestrzeń, która będzie żyć kulturą, integracją społeczną i międzypokoleniową współpracą” - zapewniają władze dzielnicy.

Jednak był to jedynie przystanek w drodze do pełnoprawnego funkcjonowania obiektu. Aktywności kulturalnych jest wiele, dlatego, aby wyjść naprzeciw mieszkańcom — dla których w końcu ośrodek ma działać — zorganizowano konsultacje społeczne. Do niedzieli 25 maja włącznie można było zaproponować swoje pomysły: mailowo, składając wniosek fizyczny lub biorąc udział w spotkaniach na żywo.

Jak nietrudno wywnioskować, konsultacje już się zakończyły. Jaki był ich efekt? To poznamy dopiero przy publikacji specjalnego raportu, co ma nastąpić jeszcze w czerwcu.

Drugą wartą zapamiętania terminem jest wrzesień. Wtedy bowiem w Modlińskiej 257 mają odbyć się pierwsze wydarzenia, warsztaty i zajęcia BOK.

Zabytek z początku XX wieku odzyskał blask

Willa przy ul. Modlińskiej 257 to przykład architektury letniskowej z początku XX wieku. Została wybudowana w 1913 roku jako dom mieszkalny na wynajem. Obiekt przez dekady pełnił różne funkcje – po wojnie znajdowały się tu m. in. mieszkania komunalne, a sam budynek stopniowo niszczał. W 2009 roku został wpisany do ewidencji zabytków, co umożliwiło jego późniejszą renowację.

W willi zainstalowano m. in. windy dla osób z niepełnosprawnościami / źródło: UM Warszawa

Po latach zaniedbania willa przeszła kompleksowy remont i konserwację. Przywrócono jej historyczną kolorystykę elewacji, odtworzono oryginalne drzwi wejściowe i drewniane okna, a także zrekonstruowano detale architektoniczne i charakterystyczną werandę.

Budynek został wyremontowany ze środków inwestycyjnych w ramach projektu stworzenia centrum lokalnego – miejsca spotkań mieszkańców oraz przestrzeni do współpracy z organizacjami pozarządowymi (NGO). Oznacza to, że BOK będzie prowadzić tutaj swoją ofertę, ale jednocześnie zostawi miejsce na działania proponowane przez samych warszawiaków i organizacje społeczne.

Modlińska 257 to kompleks trzech budynków: głównego i dwóch oficyn – połączonych wspólnym dziedzińcem. W trakcie modernizacji zachowano zabytkowy charakter obiektu, jednocześnie przystosowując wnętrza do nowoczesnych funkcji kulturalnych.

Każdy z budynków ma określoną funkcję:

  • Budynek główny (A) – mieści salę wielofunkcyjną ze sceną, przestrzenie do spotkań i warsztatów oraz biblioteczkę. Pomieszczenia na parterze są dostępne dla osób z niepełnosprawnością. Część budynku (piwnica i poddasze) pełni funkcje techniczne i administracyjne.
  • Oficyna B – to przestrzeń do zajęć plastycznych i warsztatów artystycznych.
  • Oficyna C – została zaprojektowana z myślą o działaniach muzycznych, także głośniejszych, jak próby czy lekcje gry na instrumentach.

Nie wszystkie pomieszczenia mogą być udostępnione na otwarte wydarzenia – niektóre są przeznaczone na zaplecze techniczne, pracę administracyjną lub wymagają specjalnych warunków użytkowania.

Willa będzie również stopniowo udostępniana do zwiedzania jako jedna z atrakcji dzielnicy – we współpracy z lokalnymi fundacjami.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

NAPISZ DO NAS

Masz temat dotyczący Warszawy? Napisz do nas. Zajmiemy się Twoją sprawą.

Reklama
Reklama