- Prokurator Mazowieckiego pionu PZ Prokuratury Krajowej wspólnie z funkcjonariuszami Komendy Stołecznej Policji, przeprowadził oględziny budynku biurowego hali targowej przy ul Marywilskiej 44 w Warszawie - poinformowała Prokuratura Krajowa w komunikacie.
Oględziny budynku odbyły się 24 czerwca. Wcześniej uzyskano ekspertyzę techniczną, a nadzór budowlany potwierdził, że budynek biurowy nie został uszkodzony w istotny sposób podczas pożaru i akcji gaśniczej.
W trakcie czynności zabezpieczono dokumentację niezbędną m.in. do wyjaśnienia przyczyn powstania pożaru i jego rozprzestrzenienia się, ustalenia rozmiarów szkody oraz ustalenia, czy procedury przeciwpożarowe zostały prawidłowo wdrożone podczas zdarzenia.
Trwają przesłuchania świadków
Prokuratura Krajowa zaznaczyła, że dzięki wykorzystaniu najnowocześniejszych metod i sprzętu takich jak drony i skanery 3D, biegli przeprowadzili już wcześniej oględziny miejsca pożaru.
Trwają także przesłuchania świadków zdarzenia oraz pokrzywdzonych. Ich celem jest m.in. ustalenie rozmiarów szkody poniesionej przez najemców lokali oraz jej naprawy. Przesłuchano już ponad 200 osób. Zabezpieczono też dokumentację od innych podmiotów, instytucji oraz ubezpieczycieli.
Oględziny hali nie są jeszcze możliwe
- Trwają także czynności przygotowujące do przeprowadzenia oględzin wnętrza hali targowej. Po procesowym zabezpieczeniu rzeczy pozostałych po pożarze będą one poddawane dalszym oględzinom, w tym przeprowadzanym z udziałem osób pokrzywdzonych – czytamy w komunikacie.
Oględziny spalonej hali targowej nie są jeszcze możliwe. Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego dla m.st. Warszawy nakazał rozbiórkę ze względu na zagrożenie bezpieczeństwa ludzi i mienia.
(1).png)
Obowiązek rozbiórki rozpocznie się po 24 lipca. Decyzja nie jest w tym momencie prawomocna.
Oględziny będą prowadzone po sukcesywnym dokonywaniu rozbiórki hali. W celu sprawnego przeprowadzenia czynności na miejscu będzie działało jednocześnie kilka zespołów oględzinowych złożonych z prokuratorów, funkcjonariuszy Policji, biegłych oraz techników.
Pracę straciło trzy tysiące osób
W wyniku pożaru, który 12 maja niemal całkowicie zniszczył halę, swoje miejsca pracy straciło około trzy tysiące osób, a działalność musiało zawiesić ponad 1400 sklepów i punktów usługowych.
3 sierpnia ma ruszyć tymczasowe targowisko przy Marywilskiej. Będzie to forma pomocy dla kupców. Kontenery są wynajmowane za symboliczny czynsz, co ma na celu wspieranie poszkodowanych przedsiębiorców.
Napisz komentarz
Komentarze