Reklama

Rusza remont zabytkowego Elizeum. Nietoperze muszą się wyprowadzić

Warszawa rozpoczęła konserwację Elizeum, mieszczącym się w Parku Na Książęcem. Wykonawca remontu, firma Renewal Art położy m. in. izolację przeciwwilgociową w grocie. Nietoperze zamieszkujące podziemia, będą musiały się stamtąd wyprowadzić.
Rusza remont zabytkowego Elizeum. Nietoperze muszą się wyprowadzić
Prace konserwatorskie nad Elizeum będą trwać do 2028 roku.

Źródło: BSKZ

Warszawa rusza z pracami nad Elizeum Poniatowskiego

W miniony czwartek 3 lipca stołeczny konserwator zabytków przekazał Elizeum w ręce wykonawcy remontu — firmie Renewal Art. W pierwszym etapie przewidziano osuszanie podziemnej groty, które będzie przebiegało bardzo powoli. Suche powietrze dostanie się do jaskini dzięki udrożnieniu przewodów wentylacyjnych i zamontowaniu w nich wentylatorów elektrycznych.

Przez następne pół roku zespół koordynujący prace, w skład którego wchodzi m. in. stołeczny konserwator czy Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta, będzie monitorować stopień osuszania. Przewietrzanie budowli musi być prowadzone w sposób kontrolowany. Zbyt szybkie osuszenie spowoduje spudrowanie cegły. Dopiero w drugim etapie prac zostanie wykonana docelowa izolacja obiektu z wykorzystaniem oryginalnego materiału tj. gliny. 

Powstać ma konstrukcja wspierająca kopułę Elizeum / źródło: BSKZ

Z kolei od zewnątrz obiekt zabezpieczony zostanie przed wodami opadowymi. Powstanie także konstrukcja wspierająca kopułę. W kolejnej fazie robotnicy usuną wierzchnią warstwę ziemi. Oczyszczone zostaną mury Elizeum. Następnie zacznie się odgrzybianie i wzmocnienie konstrukcji. Wykonawca wzmocni też spoiny.

Całość prac konserwatorskich ma potrwać do połowy 2028 roku. Projekt, dofinansowany z funduszu „Rządowego programu Odbudowy Zabytków”, będzie kosztować ok. 4,9 mln złotych.

Nietoperze zostaną wywłaszczone

W Elizeum od lat żyją nietoperze z gatunku nocek natterera. Zgodnie z ostatnimi oględzinami, przeprowadzonymi w styczniu tego roku, w grocie zimują 23 osobniki. Niestety jak informuje konserwator, ich dalsze przebywanie w Elizeum jest niemożliwe. Nie zostaną jednak pozostawione samym sobie, bowiem Warszawa przygotuje dla zwierząt nowe siedlisko zastępcze — hibernakulum. Będzie to komora w formie betonowego prefabrykatu, ukrytego w skarpie w bliskim sąsiedztwie zabytkowego Elizeum.

Zabytek z czasów Poniatowskiego

Elizeum to ceglane podziemna rotundy, które znajdują się w stoku skarpy warszawskiego, w parku Na Książecem. To jeden z zachowanych pawilonów ogrodowych składu kompleksu ogrodu romantycznego założonego przez brata króla Stanisława Augusta, Kazimierza Poniatowskiego.

Budowla powstała w latach 1776-78 na podstawie projektu Szymona Bogumiła Zuga. Obiekt był użytkowany jako salon książęcy, czyli zgodnie z pierwotnym przeznaczeniem, jedynie przez krótki okres, później był regularnie plądrowany i niszczony, w końcu Elizeum popadło w ruinę i stało się opuszczone. 

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

NAPISZ DO NAS

Masz temat dotyczący Warszawy? Napisz do nas. Zajmiemy się Twoją sprawą.

Reklama
Reklama