15 sierpnia w Święto Wojska Polskiego w 105. rocznicę Bitwy Warszawskiej w stolicy odbędą się centralne obchody zorganizowane przez MON na tę okazję. Ruszyły już przygotowania do uroczystości. Jak przekazał resort obrony, „jednostki wojskowe szykują się do zgrupowań”. Tym razem część obchodów będzie mieć też miejsce w Helu.
Program uroczystości
W ramach programu przewidziano setki sztuk najnowocześniejszego sprzętu wojskowego, lądowego i powietrznego, dziesiątki okrętów na wodzie oraz tysiące żołnierzy wszystkich rodzajów polskich sił zbrojnych.
Wydarzenia rozpoczną się już wieczorem 14 sierpnia w Ossowie, gdzie zaplanowano uroczysty capstrzyk w celu upamiętnienia bohaterskich żołnierzy wojny polsko-bolszewickiej. Zwyczajowo w przededniu rocznicy Cudu nad Wisłą odbywa się tam wieczorny Apel Poległych przy krzyżu upamiętniającym bohaterską śmierć księdza majora Ignacego Skorupki.
15 sierpnia od godz. 10:00 do 18:00 na terenie Muzeum Wojska Polskiego na warszawskiej Cytadeli będzie okazja do spotkania z Wojskiem Polskim. Program przewiduje m.in. pokazy wojskowe, prezentacje sprzętu i wojskowości, tory przeszkód, strzelnice, koncerty, strefę zabaw dla dzieci, wojskową grochówkę.
W dniach 16–17 sierpnia we wsi Ossów w gminie Wołomin na Mazowszu będzie mieć miejsce inauguracja Muzeum Bitwy Warszawskiej. MON zapowiada różne atrakcje, w tym pokazy uzbrojenia, rekonstrukcje historyczne, i wojskowy poczęstunek.
Jak dodaje resort obrony, „15 sierpnia wydarzenia będą odbywać się w całym kraju – w każdej części Polski będzie można świętować razem z Wojskiem Polskim”.
Święto Wojska Polskiego — historia i obchody
Święto Wojska Polskiego upamiętnia zwycięstwo Polaków nad bolszewikami w Bitwie Warszawskiej w 1920 roku, znanej też pod nazwą „cudu na Wisłą”. Polscy żołnierze pod dowództwem marszałka Józefa Piłsudskiego odparli atak Armii Czerwonej. Ocaliło to odzyskaną niedawno przez Polskę niepodległość. W ten sposób również zatrzymano natarcie bolszewików na zachód Europy. Historycy oceniają to jako jedno z najważniejszych wydarzeń, które wpłynęło na losy wielu narodów.
Historia uroczystości – z rozkazu gen. Stanisława Szeptyckiego — sięga już okresu międzywojennego. W wydanym 4 sierpnia 1923 r. Rozkazie Dziennym Nr 126 Ministerstwa Spraw Zagranicznych ustanowiono 15 sierpnia Świętem Żołnierza.
- W dniu tym wojsko i społeczeństwo czci chwałę oręża polskiego, której uosobieniem i wyrazem jest żołnierz. W rocznicę wiekopomnego rozgromienia nawały bolszewickiej pod Warszawą święci się pamięć poległych w wiekowych walkach z wrogiem o całość i niepodległość Polski – napisano na początku.
Święto Żołnierza obchodzono do 1947 r., gdy władza komunistyczna ustanowiła 12 października Dniem Wojska Polskiego, aby upamiętniać chrzest bojowy 1. Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki pod Lenino.
Później już, 30 lipca 1992 roku ustanowiono 15 sierpnia Świętem Wojska Polskiego w III RP.
Napisz komentarz
Komentarze