Reklama

Otwarto pawilon na Sadybie. Ma integrować lokalną społeczność

Pawilon na mokotowskiej Sadybie przerwał swoją pechową passę? Wczoraj władze dzielnicy oraz mieszkańcy oficjalnie zainaugurowali działalność nowego punktu bibliotecznego na Skwerze Ormiańskim. Działalność komercyjna nie dała tam rady. Może kulturalnej się uda?
Otwarto pawilon na Sadybie. Ma integrować lokalną społeczność
Uroczystość otwarcia pawilonu na Skwerze Ormiańskim.

Źródło: UD Mokotów

Mokotowska biblioteka otwarła nowy obiekt

W miniony czwartek na Skwerze Ormiańskim na mokotowskiej Sadybie odbyło się uroczyste przecięcie wstęgi. Pechowy pawilon, który do tej pory nie miał szczęścia jeśli chodzi o działalność komercyjną, wśród dźwięku muzyki oraz oklasków mieszkańców stał się punktem bibliotecznym i kulturalnym. Władze dzielnicy mają nadzieję, że obiekt stanie się centrum życia kulturalnego lokalnej społeczności — zwłaszcza seniorów.

Uroczystość otwarcia rozpoczęły się od międzypokoleniowych warsztatów kreatywnych. Dzieci, dorośli i seniorzy wspólnie stworzyli kolaż inspirowany zbiorami cyfrowej Biblioteki Narodowej. Dzieło to zostanie na stałe wyeksponowana w pawilonie jako pamiątka dnia otwarcia.

Z kolei wieczorem odbył się spacer przyrodniczy z Michałem Książkiem – cenionym przyrodnikiem i autorem nagradzanej książki „Atlas dziur i szczelin”. Spacer cieszył się dużym zainteresowaniem i był symbolicznym zamknięciem dnia, który łączył literaturę, naturę i społeczność. 

Obiekt, poza byciem biblioteką, ma integrować lokalną społeczność / źródło: UD Mokotów

Pawilon od lat miał problemy

Pawilon, którego budowę mieszkańcy przegłosowali w budżecie obywatelskim, znajduje się na skwerze od 2023 roku. Obiekt zaprojektowany został z przeszklonym frontem i wsunięto go w zieloną górkę, z której w zimę mogą korzystać młodzi saneczkarze. Koszt budowy wyniósł 1,7 mln zł.

Pierwotnie obiekt miał funkcjonować jako pawilon sąsiedzki, przez dłuższy czas pozostawał jednak nieaktywny. Jeszcze w 2023 roku udało się znaleźć najemcę — fundację Bullerbyn. Zajmowała się ona organizowaniem wydarzeń społecznych i kulturalnych, skierowanych do seniorów. Było to o tyle istotne, że w tej okolicy brakuje domów kultury, mogących aktywizować starszych mieszkańców Sadyby. Odbywały się tam m. in. warsztaty plastyczne, spotkania towarzyskie czy koncerty jazzowe.

Niestety fundacja jesienią 2024 roku wyniosła się z pawilonu z powodów ekonomicznych. Pierwotnie liczono, że koszty najmu pokryje mała gastronomia, niestety zgody na to nie wyraził Sanpeid, ponieważ lokal nie spełnia warunków.

Później Zarząd Zieleni w Warszawie dwukrotnie rozpisywał przetarg na działalność kulturalną, dopuszczając małą gastronomię, z której najemca miałby się utrzymać. Niestety ostatecznie nikt nie był zainteresowany prowadzeniem tam biznesu.

W kwietniu tego roku dzielnica zdecydowała się przejąć jego prowadzenie od Zarządu Zieleni m.st. Warszawy i przekształcić go w nowoczesny punkt biblioteczny.

– Duży ukłon dla dyrektora mokotowskiej biblioteki, Roberta Kijka. W niecałe trzy miesiące udało mu się załatwić wszystkie formalności, od podpisania umowy dzierżawy po wyposażenie obiektu — komentuje Rafał Miastowski, burmistrz Mokotowa. 

Miejsce otwarte dla ludzi i pomysłów  

Od teraz mieszkańcy będą mogli wypożyczyć tu książki, prasę, gry planszowe czy korzystać z bezpłatnego wifi. Ale to nie wszystko. Jak zapowiada dyrektor Robert Kijek, pawilon ma służyć także jako miejsce dla lokalnych inicjatyw edukacyjnych, kulturalnych i artystycznych.

– Chcemy, by pawilon stał się miejscem wytchnienia i inspiracji, a także miejscem przeznaczonym do rozmowy i budowania relacji międzyludzkich. Nowy punkt na kulturalnej mapie Sadyby będzie otwarty dla wszystkich mieszkańców, lokalnych organizacji, artystów i społeczników. Pawilon będzie mógł być udostępniony na działalność edukacyjną, kulturalną, warsztaty, wystawy czy spotkania autorskie, pod warunkiem że mają charakter niekomercyjny – dodaje dyrektor Robert Kijek.

Punkt biblioteczny będzie czynny:  

  • we wtorki i soboty od 8:30 do 16.,
  • w środy, czwartki i piątki od 11:30 do 19.,
  • w niedziele i poniedziałki – nieczynny
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

NAPISZ DO NAS

Masz temat dotyczący Warszawy? Napisz do nas. Zajmiemy się Twoją sprawą.

Reklama
Reklama