Zabytek z końca XIX wieku
Kamienica przy Targowej 62 została wybudowana w końcu XIX w. w stylu neogotyckim dla Hersza Grunberga kupca tekstylnego z Nalewek. Okazała szata stylowa budynku wyróżniała się wówczas na tle skromniejszych fasad kamienic Pragi. Budynek został w niewielkim stopniu uszkodzony w czasie II wojny światowej. Jednak około 1950 r. zamiast remontu skuto z jego elewacji ceramiczne płytki i większość detalu architektonicznego.
Remont przeprowadzony został dopiero w latach 60. XX w. Polegał na pokryciu elewacji wtórnym tynkiem nakrapianym, usunięciu pozostałych elementów dekoracji metaloplastycznej oraz na wymianie ozdobnych balkonów na proste – betonowe. Parter został przebudowany poprzez wstawienie większych witryn. W późniejszych latach wymieniano okna na wykonane z PCV o uproszczonej formie.
Badania architektoniczne i w archiwum
W 2024 r. wspólnota mieszkaniowa, która jest właścicielem budynku, zainicjowała rekonstrukcję wyglądu zewnętrznego kamienicy, zlecając wykonanie projektu. Podczas przeprowadzonych w tym czasie badań architektonicznych, udało się m. in. ustalić oryginalny kolor ceramicznej licówki, która niegdyś pokrywała całą kamienicę, Przeprowadzono również kwerendę zachowanych archiwalnych dokumentacji fotograficznej budynku i analizę porównawczą na zachowanych kamienicach warszawskich. Zebrany materiał jest wystarczający i wiarygodny, aby na jego podstawie możliwe było odtworzenie pierwotnego wyglądu elewacji.
Na podstawie projektu i po uzyskaniu wymaganych pozwoleń na prowadzenie prac wspólnota wystąpiła do Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków o dofinansowanie rekonstrukcji wystroju kamienicy w 2025 r. Uzyskane wsparcie finansowe m.st. Warszawy to ponad 350 tys. złotych. Koszt całej inwestycji wynosi ponad 1,5 mln zł.
Prace będą polegały m.in. na rekonstrukcji neogotyckiej dekoracji rzeźbiarskiej w szczycie elewacji oraz metaloplastyki (ażurowe zwieńczenia szczytów, ażurowe płotki przeciwśniegowe), jak również wymianie stolarki okiennej części wspólnej w szczytach i odtworzenie dużych ostrołukowych okien.
Projekt nie obejmuje rekonstrukcji stolarki okiennej w prywatnych mieszkaniach ani przywrócenia oryginalnych witryn. Zachowała się natomiast stolarka okienna w kolorze zielonym w jednym mieszkaniu pozwalająca na rekonstrukcję okien w przyszłości.
Zakończenie prac zaplanowane jest na październik bieżącego roku.
Napisz komentarz
Komentarze