Reklama

Trwają prace w budynku dawnej Cepelii. Pod warstwami graffiti znaleziono ceramiczną okładzinę

Trwają prace konserwatorskie i budowlane w dawnym Pawilonie Cepelii. Pod warstwami graffiti przetrwała okładzina ceramiczna sprzed kilkudziesięciu lat. Dzięki oczyszczeniu przez konserwatorów jest teraz doskonale widoczna.
Pod warstwami grafitti znajdowała się ceramiczna okładzina
Pod warstwami grafitti znajdowała się ceramiczna okładzina

Autor: Facebook Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków

- Niedawno zakończył się etap związany z oczyszczaniem okładziny ceramicznej z kilku warstw graffiti, które pokrywały ją od dłuższego czasu. Nad przebiegiem prac konserwatorskich czuwają pracownicy Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Warszawie - przekazał w mediach społecznościowych Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków. 

Jak podkreśliła w rozmowie z nami rzeczniczka prasowa MWKZ Klaudia Obrębska, okładzina była bardzo zniszczona. W dużej mierze płytki udało się oczyścić i poddać zabiegom konserwatorskim, które wykonywane były na miejscu.

- Płytki ceramiczne znajdowały się na pawilonie już w momencie jego otwarcia, w 1966 roku. Autorem kompozycji plastycznej i wykonawcą okładziny ceramicznej był Stanisław Kucharski. Płytki zostały wykonane w małopolskiej Spółdzielni Wyrobów Ceramicznych Kamionka z Łysej Góry - wyjaśniła rzeczniczka.

 

Ceramika odkryta w Cepelii

To nie pierwsze zaskakujące znalezisko dokonane podczas prac w dawnym budynku Cepelii. Na początku czerwca informowaliśmy, że podczas prac remontowych dokonano niecodziennego odkrycia: odnaleziono niewielkie neony Cepelii i koguta, które zdobiły dawno nieistniejącą zewnętrzną gablotę szklaną. Biuro konserwatora zabytków w porozumieniu z inwestorem zdecydowało się na przekazanie tych artefaktów do Muzeum Neonów. Do placówki trafią też fragmenty oryginalnej elewacji z ryflowanej blachy – z zachowanym śladem po dawnym neonie Cepelii.

Nowa funkcja pawilonu

Budynek Cepelii - modernistyczny obiekt, zaprojektowany przez Zygmunta Stępińskiego, został oddany do użytku w 1966 r. Remont Cepelii ruszył 31 stycznia 2024 roku. Obecnie budynek jest w trakcie prac renowacyjnych. Pawilon został rozebrany do szkieletu – z odsłonięciem stalowych belek i betonowych słupów. Początkowo nie było wiadomo, co będzie w budynku. Dopiero w maju poinformowano, że obiekt docelowo będzie mieścić jeden ze sklepów sieci Empik. 

Jak przekazało biuro prasowe Empiku, projekt zakłada przywrócenie historycznego wyglądu budynku, z zachowaniem jego charakterystycznych elementów. W odrestaurowanej Cepelii powstanie trzypiętrowy sklep o łącznej powierzchni blisko 1300 m2. Otwarcie planowane jest na przełom 2024 i 2025 r.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

NAPISZ DO NAS

Masz temat dotyczący Warszawy? Napisz do nas. Zajmiemy się Twoją sprawą.

Reklama
Reklama