Reklama

Ogród deszczowy w al. Solidarności jak jezioro. Są już nowe drzewa

Na tyłach Muzeum Niepodległości w al. „Solidarności” powstaje ogród deszczowy w zupełnie innym typie niż te budowane dotychczas. Ogród będzie w tzw. typie gdańskim, co pozwoli to na znacznie większą retencję w porównaniu do tradycyjnych ogrodów deszczowych. W alei pojawiły się już nowe drzewa - ambrowce.
Na tyłach Muzeum Niepodległości powstaje ogród deszczowy
Na tyłach Muzeum Niepodległości powstaje ogród deszczowy

Autor: Zarząd Dróg Miejskich

Prace nad zmianami za Muzeum Niepodległości w al. „Solidarności” rozpoczęły się w lipcu. W ramach inwestycji zniknie zamknięty przed laty parking. Istniejący skwer zostanie poszerzony dzięki rozpłytowaniu. Zdobić go będą nowe drzewa oraz ogród deszczowy.

Jak podkreśla w komunikacie Zarząd Dróg Miejskich, nowy ogród będzie zupełnie inny niż dotychczas. Będzie to ogród w tzw. typie gdańskim. To właśnie ogrodnicy z Gdańska byli prekursorami zakładania takich ogrodów w Polsce. 

Ogród jak jezioro. Czym się różni od tradycyjnych ogrodów deszczowych?

Zakładane do tej pory ogrody deszczowe były płaskie. 

- Różnicą między zwykłą rabatą a takim ogrodem był kilkuwarstwowy przekrój i studzienki drenażowe. Woda docierała do ogrodu wąskimi szczelinami. Jest to dobry sposób na dostarczanie wody do ogrodu, ale nie tak efektywny jak w przypadku ogrodów w typie gdańskim - czytamy w komunikacie.

Autor: Zarząd Dróg Miejskich

Natomiast przy budowie ogrodu deszczowego w typie gdańskim teren pod ogród zostaje obniżony. Woda z ulicy spływa do niego grawitacyjnie. Zamiast wąskich szczelin są szeroko obniżone krawężniki. Dzięki temu zwiększa się znacznie potencjał zielonej retencji ogrodu.

Ogród na tyłach Muzeum Niepodległości będzie obniżony względem terenu o ok. 40 cm. Dodatkowo wodę będzie zbierał niski wał ziemny o wysokości ok. 60 cm. Zasadzone zostaną m.in. mięta wodna, bodziszek błotny, pełnik europejski czy liliowiec „Anzac”. Łącznie powstanie 40 m kw. nowej zieleni.

Autor: Zarząd Dróg Miejskich

Drzewa jesienią przybierają piękne barwy

Nowy ogród deszczowy oprócz zieleni niskiej zdobić będą również nowe drzewa - trzy ambrowce balsamiczne, które udało się posadzić już teraz. Jesienią przybierają piękne barwy, o czym mieszkańcy będą mogli przekonać się już w tym roku.

Drzewa zgodnie z zasadą najlepiej sadzić wiosną lub jesienią. Wspomniane ambrowce były jednak przygotowane na nietypową dla sadzenia porę roku - wyrosły bowiem w donicach.

Wykonawcy udało się znaleźć w szkółkach trzy wystarczająco duże drzewa wyprodukowane w donicach, które już teraz mogą rosnąć w docelowym miejscu.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

NAPISZ DO NAS

Masz temat dotyczący Warszawy? Napisz do nas. Zajmiemy się Twoją sprawą.

Reklama
Reklama