Pokaz dronów świetlnych w hołdzie Powstańcom Warszawskim. Pobity został rekord

Z okazji 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego miasto zorganizowało niezwykłe wydarzenie. W piątkowy wieczór niebo nad stolicą rozświetliło się setkami dronów, które wzięły udział w wyjątkowym pokazie. „W jak wolność” to nie tylko tytuł spektaklu, ale również hasło towarzyszące całym obchodom. Wydarzenie zgromadziło na nadwiślańskich bulwarach tłumy mieszkańców i turystów.
Pokaz dronów upamiętnił Powstanie Warszawskie
Pokaz dronów upamiętnił Powstanie Warszawskie

Autor: Maciej Gillert, Raport Warszawski

Jak poinformował stołeczny ratusz, spektakl trwał kilkanaście minut. Wzięło w nim udział 615 dronów. Wzniosły się na wysokość od 60 do 120 metrów tworząc cztery warstwy świetlne. Następnie rozpoczęły widowisko formując 12 symbolicznych figur, które osiągały nawet do 120 metrów wysokości. Każda z nich nawiązywała do Powstania Warszawskiego, a wszystkie utrzymane były w kolorystyce inspirowanej barwami narodowymi Polski i m.st. Warszawy.

Jedną z nich była flaga Polski z symbolem Polski Walczącej, nawiązująca wyglądem do powstańczej opaski. Inną z figur była Syrenka Warszawska - symbol stolicy, obrończyni miasta i jego mieszkańców. Uzbrojona w tarczę i miecz, z powstańczą opaską na ramieniu. Symbol harcerskiej lilijki przypomniał o ogromnej roli, jaką w Powstaniu odegrali harcerze.

Tło dźwiękowe wzbogacone o wypowiedzi Powstańców

Każda sekwencja była starannie zsynchronizowana z dźwiękiem. Oprawę muzyczną stanowił utwór symfoniczny „Drones Over the City” skomponowany przez Karima Martusewicza, syna jednego z uczestników Powstania Warszawskiego. Kompozycja w pełni poświęcona Powstaniu została stworzona specjalnie na tę okazję. Wczorajszy spektakl był jej premierą.

Akustyczne tło dodatkowo zostało wzbogacone o prawdziwe głosy i wypowiedzi Powstańców, co dodatkowo potęgowało emocje widzów. Usłyszeć można było głos Wandy Traczyk-Stawskiej pseudonim „Pączek”, Tymoteusza Duchowskiego pseudonim „Motek”, Tomasza Łaszkiewicza pseudonim „Konrad” i „Brat”, Jadwigi Bielesz pseudonim „Waligóra”, Eugeniusza Jana Wlaź pseudonim „Gabi”, Eugenii Adamiak - łączniczniczki, Edmunda Baranowskiego pseudonim „Jur”. Materiały te zostały udostępnione przez Muzeum Powstania Warszawskiego z Archiwum Historii Mówionej.

Autor: Maciej Gillert

Ten podniebny spektakl był nie tylko hołdem dla bohaterów Powstania, ale także nowoczesnym i oryginalnym sposobem na przypomnienie o ich odwadze i poświęceniu oraz roli jaką odegrali w historii stolicy.

- Obchodziliśmy w tym roku 80. rocznicę Powstania Warszawskiego. Powstania, w którym mieszkańcy naszego miasta, także kobiety i dzieci podjęli bohaterską, choć nierówną walkę. Nie mieli czołgów, artylerii, odpowiedniej broni, zamiast granatów używali butelek z benzyną. Jednak umiłowanie wolności i miłość do swojego miasta, było tym co dawało im siłę i odwagę. Dziś Warszawa jest wolną, nowoczesną metropolią, która wykorzystuje najnowsze osiągnięcia nauki i techniki, a umiłowanie wolności jest w nas do dziś. Zapraszam wszystkich na wspaniały pokaz, w którym nowoczesne rozwiązania techniczne i artystyczna wizja twórców oddadzą hołd tym, którzy oddawali życie za naszą wolność i niepodległość – zachęcał do obejrzenia pokazu prezydent miasta Rafał Trzaskowski. 

Było to największe tego typu wydarzenie w Polsce i jedno z największych w Europie. Pobity został dotychczasowy rekord 260 dronów podczas pokazu.

W czwartkowy wieczór na warszawskim niebie pojawiło się oryginalne zaproszenie na ten podniebny spektakl. Drony utworzyły kod QR, który po zeskanowaniu przenosił widzów na oficjalną stronę wydarzenia.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
NAPISZ DO NAS

Masz temat dotyczący Warszawy? Napisz do nas. Zajmiemy się Twoją sprawą.