KULTURA

ReklamaBanner
Wystawa immersyjna Dalí Cybernetics
Wystawa immersyjna Dalí Cybernetics zawitała do Polski. Połączenie sztuki ze sztuczną inteligencją

Takiej wystawy w Polsce jeszcze nie było. W Fabryce Norblina będzie można doświadczyć twórczości Salvadora Dalí od zupełnie innej strony. Dalí Cybernetics to multisensoryczna wystawa, poświęcona życiu i dziełom surrealisty.

11.09.2024 15:00
Ludzie w centrum Warszawy fot. ilustracyjna
Śródmieścianin, bielaniak, ursusianka: kim jesteś, warszawiaku?

Jeśli ktoś kiedykolwiek zastanawiał się, jak nazwać mieszkańca Warszawy, to odpowiedź jest prosta: warszawiak. Ale co, jeśli chcemy być bardziej precyzyjni? Czy mieszkańca Bielan nazwiemy bielaninem czy bielaniakiem? A może coś zupełnie innego? Zanurzmy się w zawiłości warszawskiego nazewnictwa dzielnicowego, które nie zawsze jest tak oczywiste, jakby się wydawało.

07.09.2024 09:34
Już w sobotę obchodzimy Święto Wisły. Zabawa będzie trwać od rana do wieczora
Już w sobotę obchodzimy Święto Wisły. Zabawa będzie trwać od rana do wieczora

Wielkimi krokami zbliża się Święto Warszawskiej Wisły. Tradycyjnie w pierwszą sobotę września, czyli już jutro, od rana do wieczora warszawskie bulwary i plaże zamienią się w przestrzeń artystyczną. Na warszawiaków będzie czekać m. in. rejsy po rzece, spektakle teatralne czy warsztaty kulturalne.

06.09.2024 12:30    2
Kwesta na Powązkach
Warszawska tradycja na krajowej liście. Kwesta na Starych Powązkach jako niematerialne dziedzictwo kulturowe

Warszawska kwesta na Starych Powązkach, która od pół wieku przyciąga tłumy warszawiaków i sympatyków z całej Polski, została oficjalnie wpisana na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. To wyjątkowe wyróżnienie podkreśla znaczenie tej corocznej inicjatywy, która od lat jest symbolem troski o zabytki jednego z najstarszych cmentarzy w Polsce.

28.08.2024 17:44    1
prof. Zbigniew Bagiński
Zmarł prof. Zbigniew Bagiński, twórca Hejnału Warszawy. Miał 75 lat

Świat muzyki stracił wybitnego kompozytora i pedagoga, profesora Zbigniewa Bagińskiego. Odszedł w wieku 75 lat, pozostawiając po sobie niezatarte piętno na polskiej kulturze muzycznej. To on stworzył hejnał Warszawy, który rozbrzmiewał codziennie z Wieży Zegarowej Zamku Królewskiego, nawiązując do burzliwej historii stolicy.

28.08.2024 10:19
Fragmenty muru berlińskiego przy pomniku "Solidarności"
Mur berliński w Warszawie? W stolicy są oryginalne fragmenty symbolu Zimnej Wojny

W stolicy znajdują się oryginalne bloki z muru berlińskiego - przypominają Społeczni Opiekunowie Zabytków. Fragmenty muru znajdują się m.in. w Wilanowie i blisko ronda przy ul. Tamka.

27.08.2024 11:45    1
Mieszkańcy czekają na budowę domu kultury / zdj. ilustracyjne
Nie będzie domu kultury dla Sadyby, Stegien oraz Dolnego Mokotowa. „Nakłady na kulturę najwyższe spośród wszystkich dzielnic”

Mieszkańcy Sadyby, Stegien i Dolnego Mokotowa od lat ubolewają nad brakiem w tym rejonie domu kultury. Dziś do najbliższej tego typu placówki mają ponad 5 kilometrów. Jak się okazuje, władze dzielnicy nie przewidują w najbliższej przyszłości budowy siedziby dla domu kultury. Tłumaczą to bogatą ofertą innych instytucji kulturalnych działających na Mokotowie. Podkreślają również, że nakłady na kulturę na Mokotowie są najwyższe spośród wszystkich dzielnic Warszawy.

25.08.2024 11:00
Artystka na tle rzeźb pegazów.
Powrót pegazów. Kolorowe rzeźby z placu Krasickich na nowo ożyły na Polu Mokotowskim

Pięć majestatycznych Pegazów, odnowionych pod czujnym okiem artystki Beaty Konarskiej, od środy można podziwiać na Polu Mokotowskim, tuż obok Biblioteki Narodowej. Te kultowe już rzeźby, które niegdyś zdobiły Plac Krasickich przed Pałacem Rzeczypospolitej, teraz zyskały nowe życie w jednym z najpiękniejszych parków Warszawy.

22.08.2024 14:15    1
Spotkanie z kulturą śląską na Starówce
Na Starówce zagościł Śląsk. Barwny festiwal kultury ludowej

Mieszkańcy stolicy spacerujący w sobotę po Starówce i Krakowskim Przedmieściu napotkali wyjątkowych gości. Na kilka godzin miejsce to zamieniło się w barwny festiwal kultury śląskiej. Wydarzenie zorganizował Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi w ramach spotkań z kulturą ludową.

11.08.2024 16:50    1
Widok na gmach nowego muzeum
Najsłodsze muzeum w kraju. Wedel otwiera nowoczesny kompleks

Już niedługo Warszawa zostanie wzbogacona o kolejną, bardzo słodką atrakcję. Mowa o Muzeum Fabryki Czekolady E.Wedel, które zostanie otwarte 4 września - w Dzień Czekolady, a jakże, na Pradze Południe. Kompleks jest największą inwestycją firmy od prawie stu lat. Budynek swoją elewacją przypomina tabliczki czekolady, a z jego tarasu widokowego będzie można podziwiać Warszawę.

07.08.2024 07:05    1
Reklama