MAGAZYN

ReklamaBanner
Plac zabaw na Woli
Izabela Sopalska-Rybak: Czy każde dziecko może korzystać z placu zabaw? Niestety nie - również w Warszawie

Niestety zdecydowana większość placów zabaw nie posiada urządzeń, z których mogą korzystać dzieci z niepełnosprawnością ruchu, w szczególności dzieci na wózkach. Zbyt mało uwagi poświęca się także dzieciom niewidomym lub słabowidzącym, które przecież także chcą się bawić.

11.10.2024 15:00
Obrona cywilna w Warszawie
Filip Frąckowiak: Komu potrzebna obrona cywilna Warszawy?

- Panie Prezydencie, wszyscy potrzebujemy obrony cywilnej Warszawy! Bezpieczeństwo to nasza wspólna sprawa i dotyczy wszystkich mieszkańców - apeluje Filip Frąckowiak, radny m.st. Warszawy i dyrektor Muzeum Zimnej Wojny im. gen. Kuklińskiego, w felietonie dla Raportu Warszawskiego. Jak przekonuje, w tej sprawie miasto wciąż ma wiele do zrobienia.

04.10.2024 15:15
Jan Mencwel: Jestem konfidentem, „sześćdziesioną”. I jestem z tego dumny
Jan Mencwel: Jestem konfidentem, „sześćdziesioną”. I jestem z tego dumny

- Tak, donoszę na policję i straż miejską na patokierowców, którzy jeżdżą za szybko, przekraczają normy hałasu, zastawiają chodniki. Donoszę i was też do tego zachęcam - pisze Jan Mencwel, radny m.st. Warszawy, aktywista i współzałożyciel stowarzyszenia Miasto Jest Nasze, w felietonie dla Raportu Warszawskiego.

04.10.2024 15:15    1    6
Panorama Warszawy
Radosław Gajda: Mieszkania w kryzysie. Czy moment, kiedy twierdziliśmy, że mieszkanie ma służyć mieszkańcom, będzie tylko epizodem w historii?

- Deweloperzy i architekci odpowiedzieli na zapotrzebowanie rynku, projektując uszyte dokładnie pod nie „produkty inwestycyjne”. Minimalizowano w nich to, co w wykończeniu jest najdroższe – aneks kuchenny (już nie „kuchnię”) i łazienkę. Kupujący już nie rozważał, czy w tym mieszkaniu da się ugotować obiad, bo on żadnego obiadu nie będzie gotował, on tu tylko inwestuje - pisze Radosław Gajda, architekt, w felietonie dla Raportu Warszawskiego.

27.09.2024 14:58    8    91
Gmach NBP
Bulwersujące wyburzenia zabytków w Warszawie. „Interes społeczny przegrywa w starciu z argumentem pieniądza”

Miasto to pole gry, na którym ścierają się różnorodne interesy. Niestety interes społeczny często przegrywa w starciu z mocnym argumentem pieniądza. W Warszawie dostępność wolnych działek inwestycyjnych z roku na rok się kurczy, a cena gruntu rośnie. Ofiarą tego stanu rzeczy są między innymi zabytki, które często stoją na intratnych działkach. Stąd też Warszawa w ostatnich kilkunastu lat pełna jest historii bulwersujących wyburzeń obiektów zabytkowych.

20.09.2024 14:53    1
Debata w studiu Raportu Warszawskiego.
Debata o reprywatyzacji w Warszawie. Kaleta: „W sprawie morderstwa Jolanty Brzeskiej państwo polskie poległo”

Co dalej z reprywatyzacją w Warszawie i jakie są skutki afery z nią związanej? Na te pytania próbowali odpowiedzieć uczestnicy debaty zorganizowanej przez Raport Warszawski. „W sprawie morderstwa Jolanty Brzeskiej państwo polskie poległo” – stwierdził poseł Sebastian Kaleta, w latach 2019-2023 przewodniczący komisji reprywatyzacyjnej. „Hanna Gronkiewicz-Waltz była kozłem ofiarnym w aferze reprywatyzacyjnej” – mówił z kolei radny Paweł Lech. „Myślę, że w tej operacji brały udział służby specjalne, wojskowe” – stwierdził Jan Śpiewak.

16.09.2024 19:54    2
Czy Warszawa jest dostępna dla wszystkich?
Czy Warszawa jest dostępna dla wszystkich? „Ważne jest nie tylko to, jak daleko idziemy po bułki, ale czy w ogóle wyjdziemy z domu”

Jako młoda mama chcę mieszkać blisko placu zabaw, żłobka, przedszkola, szkoły. Jako osoba uprawiająca sport chcę mieć blisko siłownie, baseny, treningi. Jako osoba lubiąca kulturę chcę mieć niedaleko dom kultury, kino, bibliotekę. Jako zwykły człowiek chcę mieć blisko park, sklep i duży wybór usług. Wreszcie, jako osoba na wózku chcę, żeby to wszystko było dostępne, ale nie tylko dla mnie, a dla każdego i każdej z nas.

13.09.2024 14:55    1    4
widok z drona na Warszawę
Filip Frąckowiak: Miasto przemian. Warszawa stoi przed wielkim wyzwaniem

- W działaniach miasta trudno dostrzec wyjście naprzeciw młodym rodzicom. To oni, aspirujący do klasy średniej, potrzebują największego wsparcia - pisze Filip Frąckowiak, radny m.st. Warszawy i dyrektor Muzeum Zimnej Wojny im. gen. Kuklińskiego, w felietonie dla Raportu Warszawskiego.

06.09.2024 16:20    4
Policja zatrzymuje samochody
Jan Mencwel: Terroryści już tu są. Dla władz Warszawy problem nocnych wyścigów nie istnieje

- Co słyszycie, kiedy letnim wieczorem otworzycie okno mieszkania? Bo ja słyszę głównie ryk silników stuningowanych samochodów i motocykli - pisze Jan Mencwel, radny m.st. Warszawy, aktywista i współzałożyciel stowarzyszenia Miasto Jest Nasze, w felietonie dla Raportu Warszawskiego.

06.09.2024 16:20    7    10
Mural Powstańczy na rogu ul. Górczewskiej i Płockiej
Brakowało im broni i amunicji, a Niemcy byli świetnie zaopatrzeni. Początek klęsk walk na Woli

Powstanie Warszawskie, które wybuchło 1 sierpnia 1944 roku, to jedno z najbardziej heroicznych, a zarazem tragicznych wydarzeń w historii Polski. Szczególnie dramatyczne wydarzenia miały miejsce na warszawskiej Woli, gdzie w pierwszych dniach Powstania doszło do brutalnych starć i masowych zbrodni na ludności cywilnej. Te wydarzenia, które znalazły swój kulminacyjny punkt w tzw. Rzezi Woli, na zawsze zapisały się w pamięci narodu.

05.08.2024 17:00    1
Reklama