Strefa Płatnego Parkowania Niestrzeżonego ma zostać wprowadzona na Kamionku i Saskiej Kępie na początku przyszłego roku. Termin ten wydaje się już pewny, choć sama droga do wdrożenia tego rozwiązania dla samorządu była niezwykle wyboista, głównie za sprawą byłego wojewody mazowieckiego z PiS Tobiasza Bocheńskiego. Polityk za wszelką cenę chciał doprowadzić do unieważnienia tej uchwały rady miasta. Po zmianie na tym stanowisku nic już nie stoi na przeszkodzie rozszerzeniu SPPN, a na obu osiedlach trwają intensywne przygotowania do zbliżających się zmian. ZDM ogłosił przetarg na parkomaty, a w wakacje drogowcy planują oznakować drogi. Szykują się również władze dzielnicy, które wytypowały ulice do remontu na Saskiej Kępie:
- Walecznych,
- Gruzińska,
- Katowicka,
- Estońska
- Lipska,
- Finlandzka,
- Obrońców,
- Królowej Aldony,
- Niekłańska
- Holenderska.
- W wakacje planowany jest remont wybranych ulic na terenie Saskiej Kępy. Dzielnica wytypowała te, które powinny zostać wyremontowane przed wprowadzeniem SPPN, bo ich stan nie pozwala na skuteczne oznakowanie miejsc postojowych – przekazał nam Mikołaj Pieńkoś z ZDM.
Kamionek wyremontują deweloperzy
A co z Kamionkiem? Na poprzemysłowym osiedlu bloki wyrastają w błyskawicznym tempie, ale gorzej jest z infrastrukturą. Ta często pozostawia wiele do życzenia. Dlatego dzielnica chce wykorzystać duże zainteresowanie inwestorów i zmusić ich do większego wkładu w rozwój tej okolicy. Taki mechanizm władze próbują zastosować, chociażby w przypadku niesławnego mostku łączącego Saską Kępę z Kamionkiem, na granicy Kamionkowskich Błoń Elekcyjnych i Parku Skaryszewskiego.
Remontem, zamkniętej od października 2022 roku, przeprawy ma zająć się Moderna, czyli firma która zamierza wybudować budynek przy ulicy Zamoyskiego 24/26 w trybie „lex deweloper”. Termin naprawy nadal jest jednak odległy, gdyż najwcześniej będzie można tamtędy przedostać się w 2026 roku. Deweloperską metamorfozę ma przejść także m.in. skwer przy Grochowskiej sąsiadujący z dawną fabryką Perun, gdzie wkrótce ma powstać osiedle mieszkaniowe.
Deweloperskie remonty ulic na Kamionku. Mamy listę
Niedawno władze Pragi-Południe ogłosiły, że nie planują samodzielnie przeprowadzić remontu żadnej ulicy na Kamionku przed wdrożeniem SPPN, a wszystko dlatego, że mają zająć się tym firmy deweloperskie. Część umów pomiędzy dzielnicą a deweloperami została już podpisana, a w przypadku niektórych negocjacje nadal trwają. Prywatni wykonawcy mają prowadzić remonty w pobliżu własnych inwestycji.
Urząd Pragi-Południe przekazał nam, że remonty ulic na Kamionku ma przeprowadzić aż pięć podmiotów. Do końca roku ma zakończyć się przebudowa ulicy Mińskiej na odcinku od ronda z ulicami Terespolską i Stanisławowską do skrzyżowania z ulicami Podskarbińską i Chrzanowskiego, za którą odpowiedzialna jest firma Spravia Sp. z.o.o. To deweloper, który postawił pobliską inwestycję mieszkaniową - Mińska 69.
Urząd dzielnicy zawarł także umowę na przebudowę ulicy Drwęckiej z firmą Dom Development, czyli spółką prowadzącą w tym miejscu inwestycję mieszkaniową. Obecnie trwają tam już roboty budowlane, które mają doprowadzić dziurawą jak ser szwajcarski drogę do stanu używalności.
Piekarnia Lubaszka i Wedel mają wyremontować ulice na Kamionku
Do budowy budynku mieszkalnego na opuszczonym terenie u zbiegu ulic Chodakowskiej, Groszowickiej oraz Owsianej przymierza się firma Piekarnie Lubaszka Sp. z o.o. Przy okazji tej inwestycji urząd dzielnicy chce wynegocjować przebudowę samej ulicy Chodakowskiej na odcinku od Kamionkowskiej do Groszowickiej, a także fragmentu Groszowickiej od Terespolskiej do Chodakowskiej oraz fragmentów ulic Owsianej i Chodakowskiej i ul. Kamionkowskiej (od ul. Chodakowskiej do ul. Terespolskiej). Jak przekazał nam urząd, umowa w tej sprawie jest procedowana.
Za kolejny remont ma wziąć odpowiedzialność firma Lotte Wedel Sp. z o.o. Chodzi o przebudowę ul. Lubelskiej na odcinku od ul. Grochowskiej do al. Wedla. Jak podkreśla dzielnica, obecnie umowa na to przedsięwzięcie jest podpisywana. Jej pierwszy etap ma zostać zrealizowany do końca lipca tego roku, a drugi do lipca 2025 roku.
Władze dzielnicy zapowiadają także, że przy okazji przebudowy dawnego gmachu Instytutu Weterynaryjnego przy ulicy Grochowskiej na nową siedzibę stałą Sinfonii Varsovii wyremontowana ma zostać ulica Terespolska. Chodzi o odcinek od Kamionkowskiej do Grochowskiej, gdzie remont ma przejść pas drogowy. Póki co termin realizacji tej inwestycji nie jest znany.
Dzielnica patrzy deweloperom na ręce
Wśród mieszkańców z pewnością pojawią się obawy o jakość remontów przeprowadzanych przez deweloperów i o to, czy rzeczywiście dojdą one do skutku. Pamiętają oni jeszcze z pewnością problemy związane z ulicą Stanisława Augusta, gdzie spółka Dom Development została ukarana przez dzielnicę za bezprawne zajęcia pasa drogowego karą finansową. Wszystko zakończyło się sporem sądowym. Zapytaliśmy burmistrza Pragi-Południe, o to czy nie obawia się podobnego scenariusza w przypadku planowanych deweloperskich remontów na Kamionku.
- Dzielnica nie obawia się, że te remonty nie dojdą do skutku. Dzielnica pilnuje, dzielnica podpisuje umowy i dzielnica egzekwuje, by to co zostało w nich zapisane, zostało wykonane – mówi Raportowi Warszawskiemu burmistrz Pragi-Południe Tomasz Kucharski.
Napisz komentarz
Komentarze