Reklama

Program Windujemy Warszawę. Osoby z niepełnosprawnościami i seniorzy nie powinny być ,,więźniami czwartego piętra”

- Chcemy, aby zarówno seniorki i seniorzy, jak i osoby z niepełnosprawnościami ruchowymi, mogli aktywnie uczestniczyć w życiu naszych dzielnic. Jednak często już samo wyjście z domu stanowi dla nich trudną do pokonania barierę - są ,,więźniami czwartego piętra” - piszą w interpelacji radni Ochoty i Śródmieścia.
Program Windujemy Warszawę. Osoby z niepełnosprawnościami i seniorzy nie powinny być ,,więźniami czwartego piętra”

Autor: fot. Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków

Rozwiązanie problemu dostępności budynków i lokali mieszkalnych dla osób o ograniczonej mobilności, w tym osób starszych i z niepełnosprawnościami ruchowymi, jest wyzwaniem, z którym mierzą się stołeczni urzędnicy. Naciskają na nich radni z Ochoty i Śródmieścia, którzy przedstawili swój program poprawy tej sytuacji. 

- Zwracamy się o uruchomienie przy wsparciu samorządu programu ,,Windujemy Warszawę" - dopłat/subwencji dla wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych, które chcą zainstalować w swoich mieszkalnych budynkach windy osobowe - apelują radni Śródmieścia i Ochoty Sylwia Mróz, Anita Szymańska, Lech Barycki Jan Pluta i Piotr Salach.

Brak wind, czyli problem dostępności budynków

Radni postanowili zainterweniować w sprawie braku dostępności budynków i lokali mieszkalnych dla osób o ograniczonej mobilności - w tym osób starszych i z niepełnosprawnościami ruchowymi w dzielnicy Ochota i Śródmieście. 

- Chcemy, aby zarówno seniorki i seniorzy, jak i osoby z niepełnosprawnościami ruchowymi, mogli aktywnie uczestniczyć w życiu naszych dzielnic. Jednak często już samo wyjście z domu stanowi dla nich trudna do pokonania barierę - są ,,więźniami czwartego piętra". Dlatego jako radne i radni Ochoty i Śródmieścia zwracamy się o realizację programu budowy wind w budynkach mieszkalnych wielokondygnacyjnych - czytamy w interpelacji radnych Ochoty i Śródmieścia. 

Na budowy wind dotychczas przeznaczono 30 mln złotych

W latach 2019-2021 Warszawa przystąpiła do programu budowy wind w budynkach mieszkalnych wielokondygnacyjnych należących do miasta. Na ten cel w budżecie i Wieloletniej Prognozie Finansowej przeznaczono środki w wysokości 30 mln złotych.

- Chcemy by zarówno seniorzy, jak i osoby z niepełnosprawnościami ruchowymi mogły aktywnie uczestniczyć w życiu miasta, jednak często to właśnie wyjście z domu stanowi dla nich największą barierę, są  „więźniami czwartego pietra”, dlatego realizujemy program budowy wind w budynkach mieszkalnych wielokondygnacyjnych – powiedziała w 2021 roku wieceprezydentka Warszawy, Aldona Machnowska-Góra.

W ramach programu miasto zainstalowało windy, ale również zrefundowało budowę wind w nieruchomościach należących do miasta lub partycypowało w kosztach budynku należących do wspólnot mieszkaniowych, w których Warszawa posiada udziały. Podczas realizacji inwestycji pokryto koszty proporcjonalnie do posiadanych udziałów. Ponadto w 2022 roku miasto również zrefundowało budowę wind.

Obecnie program nie jest kontynuowany. 

 

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

NAPISZ DO NAS

Masz temat dotyczący Warszawy? Napisz do nas. Zajmiemy się Twoją sprawą.

Reklama
Reklama