Reklama

Praga ma zostać parkiem kulturowym. Co to znaczy dla mieszkańców? Będą ograniczenia

Trwają prace nad stworzeniem Praskiego Parku Kulturowego. Ma on objąć teren Starej i Nowej Pragi. Jego głównym założeniem jest lepsza ochrona zabytków, jednocześnie wprowadzi on w życiu mieszkańców sporo zmian. Muszą oni przygotować się na m.in. ograniczenia w remontowaniu budynków.
Synagoga na Pradze.
Synagoga na Pradze.

Autor: Maciej Gillert / Raport Warszawski

W Warszawie mamy już dwa parki kulturowe – Wilanowski oraz ten obejmujący teren Historycznego Centrum Warszawy. Wkrótce ma powstać także trzeci. To wciąż jednak formuła w Polsce mało znana. Na czym dokładnie polega? Park kulturowy jest jednym ze sposobów ochrony dziedzictwa, która ma chronić tereny z  cennymi zabytkami. W praktyce oznacza to ograniczenia w prowadzeniu robót budowlanych, a także zmiany w sposobie korzystania z zabytków, takie jak, chociażby konieczność usunięcia szpecących budynki szyldów. 

Praski Park Kulturowy w Warszawie. Kiedy powstanie? 

Na podobne zmiany muszą zacząć przygotowywać się mieszkańcy Pragi-Północ. Jak dowiadujemy się z odpowiedzi konserwatora stołecznego Michała Krasuckiego na interpelację radnego Karola Szyszko, park kulturowy ma powstać właśnie na terenie tej dzielnicy. Obecnie nad jego kształtem pracuje specjalny zespół roboczy złożony z praskich urzędników. Zanim jeszcze uchwała wejdzie w życie, trzeba będzie przeprowadzić konsultacje społeczne. Te według ustawy będą musiały trwać 21 dni. 

- Przyjęcie uchwały o powołaniu parku kulturowego przez Radę Miasta planowane jest w terminie 2-3 lat w zależności od zakresu uzgodnień wewnętrznych i wyników konsultacji społecznych – informuje Krasucki. 

Co to oznacza dla mieszkańców tego obszaru? Prace nad szczegółowymi przepisami cały czas trwają, jednak trzeba być gotowym na zmiany. Ustawa przewiduje, że na terenie parku będą wprowadzone ograniczenia dotyczące robót budowlanych, ale też działalności handlowej czy usługowej. Prażanie będą musieli uważać także na umieszczanie tablic, napisów, ogłoszeń i innych znaków na budynkach. Zmienić mogą się też zasady dotyczące ustawiania małej architektury, czy składowania odpadów.

Szczegóły uchwały poznamy, dopiero gdy zostanie ona wyłożona do publicznego wglądu. Prace nad nią trwają już od roku 2018, kiedy to rada Warszawy zadecydowała o przystąpieniu do tworzenia Praskiego Parku Kulturowego. „Utworzenie parku kulturowego ma na celu ochronę, zachowanie i kształtowanie niepowtarzalnego krajobrazu kulturowego oraz wyjątkowego historycznego charakteru przestrzeni publicznej na tym obszarze, a także wzmocnienie działań związanych z rewitalizacją Pragi Północ” – argumentowała wówczas rada. 

Tu będzie Praski Park Kulturowy. Jakie obszary obejmie? 

Praski park kulturowy ma objąć teren Starej i Nowej Pragi. W jego granicach ma znaleźć się historyczny zabudowy Pragi-Północ sprzed II wojny światowej, układ ulic wraz z zabytkowymi nawierzchniami, najstarszy publiczny park — Park Praski oraz Ogród Zoologiczny, a także wpisane do rejestru zabytków i gminnej ewidencji zabytków układy urbanistyczne, budynki oraz zespoły poprzemysłowe.

Mapa Praskiego Parku Kulturowego.
Mapa Praskiego Parku Kulturowego.
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

NAPISZ DO NAS

Masz temat dotyczący Warszawy? Napisz do nas. Zajmiemy się Twoją sprawą.

Reklama
Reklama