Niecodzienne odkrycie na DK7
Tajemnicze pozostałości ozdobnej fontanny odkryto w trakcie prac naziemnych związanych z rozbudową drogi krajowej nr 7. Dokładnie na skarpie wiślanej w Zakroczymiu, niedaleko ul. Widokowej i Utrata. Po dokonaniu znaleziska, drogowcy rozpoczęli przygotowywać teren, aby odsłonić i oczyścić konstrukcję fontanny.
Kiedy ten etap został zakończony, przeprowadzono dokumentację obiektu: fotograficzną, geodezyjną i skanu 3D. Okazuje się, że fontanna mogła być związana z Twierdzą Modlin.
Zdaniem archeologów Wojewódzkiego Mazowieckiego Konserwatora Zabytków, fontanna wykonana z cegieł rozbiórkowych. Co ciekawe materiał budowlany miał pochodzić właśnie ze wspomnianej twierdzy. Dzięki wykonaniu pomiarów 3D możliwym ma być kontynuowanie analizy obiektu.
.png)
Fontanna i jej związki z Twierdzą Modlin
- W latach 1894-1900 prowadzono w twierdzy modernizację, która polegała na zastępowaniu elementów ceglanych betonowymi odpowiednikami. Cegły pochodzące z tych prac mogły posłużyć do budowy fontanny — informuje Małgorzata Tarnowska, rzeczniczka prasowa warszawskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.
Możliwe jest, że teren, na którym znaleziono fontannę, pełnił wówczas funkcję tymczasowego obozu wojskowego. Okoliczny teren mieści się na wysokiej skarpie w pobliżu rzeki. Są to z kolei świetne warunki zapewniające widoczność, jak i łatwą obronę. Niemniej zdaniem badaczy obecność fontanny w takim miejscu budzi wątpliwość.
Nie ma większego sensu budować ceglaną fontannę dla obozu, w którym żołnierze koszarowani są w namiotach.
- Może to sugerować, że teren pełnił bardziej rozbudowaną funkcję. Mogło to być stałe zaplecze twierdzy — dodaje rzeczniczka warszawskiej GDDKiA.
Prace objęte są nadzorem archeologicznym, zwłaszcza w trakcie prac ziemnych i usuwania żyznej warstwy ziemi. W przypadku zauważenia jakichkolwiek przedmiotów, które mogą mieć wartość zabytkową, wstrzymuje roboty i zgłasza swoje odkrycie do wojewódzkiego konserwatora zabytków.
Zazwyczaj takimi znaleziskami są fragmenty potłuczonych naczyń glinianych, obiekty archeologiczne czy przedmioty metalowe. Rzadziej zdarzają się, jak w powyższym przypadku, różnego rodzaju pozostałości po obiektach budowlanych.
Napisz komentarz
Komentarze