W cieniu ciszy wyborczej, która rozpocznie się w piątek, odbędzie się kolejna Noc Muzeów w Warszawie. Największe atrakcje przygotowano wieczorem i w nocy z 17 na 18 maja, czyli z soboty na niedzielę.
Tradycyjnie to chwila, gdy do wszystkich najważniejszych muzeów i atrakcji można będzie wejść za darmo. Tradycyjnie tego dnia otwierane są też miejsca wyjątkowe, niedostępne do zwiedzania poza Nocą Muzeów.
W sumie w wydarzeniu, jak informuje stołeczny ratusz, weźmie udział 306 placówek (sześć mniej niż rok temu), z czego aż 37 po raz pierwszy. Debiutują m.in. ambasady Francji i Niemiec oraz Muzeum SGGW.
Noc Muzeów w Warszawie. Co warto zobaczyć?
Na początek miejsca na co dzień niedostępne. To gratka dla tych, którzy na tegoroczną Noc Muzeów szukają czegoś niezwykłego. Tradycyjnie przed budynkami ministerstw czy Sejmu RP tworzą się gigantyczne kolejki. Zawsze trudno było wejść również do tzw. Filtrów, czyli zabytkowej stacji na Ochocie. Niestety, w tym roku MPWiK nie zaprosi do środka zwiedzających. W zamian, jak potwierdziła nam rzeczniczka, do zobaczenia będą zabytkowe kanały na warszawskiej Pradze.
Co niezwykłego, niedostępnego na co dzień znalazło się w programie Nocy Muzeów? (Wybraliśmy kilka miejsc)
- Ambasada Francji – to nie tylko ciekawe miejsce ze względu na funkcję, ale również przykład awangardowej, modernistycznej architektury ze stalowym dachem wiszącym na linach. Budynek z końca lat 60. przebudowano, ale jego niezwykłą formą można podziwiać do dziś
- Zajezdnia Tramwajowa Praga – zbudowana w międzywojniu, działająca do dziś zajezdnia, w której zobaczyć będzie można historyczny tabor. Tramwaje tradycyjnie uruchamiają też specjalne linie, a w godzinach 17-18 ulicami Warszawy jedzie parada zabytkowych tramwajów (trasa: al. Zieleniecka – zajezdnia Praga)
- siedziba Naczelnego Sądu Administracyjnego – jak czytamy na stronie Nocy Muzeów: „W programie m.in. symulacje rozpraw sądowych dla dzieci i dorosłych, wystawy o sądownictwie administracyjnym, dzięki którym można poznać historię i specyfikę tej dziedziny prawa, koncerty i wernisaże czyli sztuka i muzyka w murach sądu, gry i zabawy dla dzieci w tym gra terenowa, pokazy udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej”.
Noc Muzeów w Warszawie. Gdzie są największe kolejki?
Tradycyjnie największe kolejki w czasie Nocy Muzeów tworzą się pod Muzeum Narodowym oraz przy Zamku Królewskim, wiele osób czeka też na wejście do Kancelarii Premiera, Centrum Nauki Kopernik czy Muzeum Powstania Warszawskiego.
Sporą popularnością cieszą się atrakcje zlokalizowane w ścisłym centrum. Gratką może być wejście do Ministerstwa Finansów (ul. Świętokrzyska), gdzie urzędnicy organizują… escape room dla nastolatków. Poza tym przewidziane są wystawy i gry o finansach publicznych czy podatkach. Zapisy na miejscu.

Tradycyjnie w Nocy Muzeów bierze tez udział Muzeum Żołnierzy Wyklętych (w organizacji). Pokazywany będzie dawny pawilon X, a także rekonstrukcje historyczne: stan wojenny i obóz partyzancki 1946-47. Niemal po sąsiedzku, swoje progi otwiera też Komenda Główna Polski. Tam pokaz sprzętu historycznego oraz współczesnego, a także wystawa z okazji stulecia Policji Kobiecej.
- W godzinach 17-23 otwarte zostaną sale reprezentacyjne Belwederu (m.in. Marmurową, Lustrzaną, Pompejańską) oraz zrekonstruowany Gabinet Marszałka Józefa Piłsudskiego, a w nim pokój adiutanta, salonik oraz gabinet.)
- Huta Warszawa przygotowuje „noc w schronie przeciwatomowym z lat 50.” Wycieczki po Stanowisku Dowodzenia Obrony Cywilnej (ul. Kasprowicza) sprzed lat organizowane będą w godzinach 14-20, jednak konieczne są zapisy.
- Otwarte za darmo będzie też Muzeum Fabryka Czekolady E.Wedel. W środku zobaczyć można historię firmy, produkcję czekolady, a także widok na Warszawę z tarasu położonego na szóstym piętrze budynku.
- Wieczorem, w godzinach 20 – 00.30 za darmo będzie można wejść też do Muzeum Sztuki Nowoczesnej.
Pełen program atrakcji znajduje się na stronie TUTAJ.
Noc Muzeów: Jak pojedzie komunikacja miejska?
W nocy z 17 na 18 maja uruchomione zostaną dodatkowe połączenia komunikacji miejskiej.
- Metro na M1 i M2 będzie jeździć do godz. 2.30.
- Z kolei tramwaje linii 2, 4, 9, 11, 13, 16 i 17 będą kursowały do ok. godz. 2:30, przy czym ostatnie kursy z centrum zaplanowano ok. godz. 2:00.
- Aż do ok. godz. 2:30 kursować będą autobusy linii 116, 180, 190, 509, 517 i 527, jednak ostatnie odjazdy z centrum zaplanowane zostały ok. godz. 2:00.
Poza tym jeździć będą bezpłatne linie muzealne realizowane przez zabytkowe pojazdy.
Napisz komentarz
Komentarze