Mokotów, największa pod względem ludności dzielnica Warszawy, jest jak osobne miasto. Tamtejszy Zarząd Gospodarowania Nieruchomościami (ZGN) administruje aż 14 214 lokalami (1388 budynków). To potężny zasób, jednak problem w tym, że co dziesiąty z nich stoi pusty.
Na Mokotowie jest dokładnie 1413 miejskich pustostanów – to stan na 31 grudnia 2024 roku. W sprawozdaniu rocznym ZGN Mokotów chwali się, że rok wcześniej było ich więcej, a w ciągu dwunastu miesięcy udało się wyremontować 221 mieszkań (za 6,8 mln zł) oraz 32 pomieszczenia tymczasowe. W tym przypadku środki dołożył też Bank Gospodarstwa Krajowego w ramach funduszu dopłat.
- Wszystkie te zadania udało się wykonać pomimo ogromnych braków kadrowych, szczególnie wśród inspektorów posiadających stosowne uprawnienia budowlane – przekonuje Anna Rzepka, p.o. dyrektora ZGN Mokotów. Następnie zachęca, żeby dołączyć do jednostki, bo ciągle brakuje rąk do pracy. Potrzeba aż 28 nowych pracowników.
Mimo dobrego roku warto zauważyć, że niemal półtora tysiąca lokali wciąż stoi pustych. Co z nimi się stanie? W przypadku 86 sprawa jest prosta, to mieszkania po remoncie czekające na lokatorów. Kolejne – 463 – czeka na remont, część z nich już została do niego zakwalifikowana.
Ogromną pulę stanowią pustostany, które nie nadają się do zasiedlenia. To niemal dwieście budynków. Dwa z nich zostały wyłączone decyzją nadzoru budowlanego. Wobec 146 budynków są roszczenia reprywatyzacyjne (to aż 476 lokali). Pozostałe 51 budynków (to w sumie 299 mieszkań) przeznaczono do sprzedaży.
Miejskie budynki na Mokotowie idą na sprzedaż
Sprawą zainteresował się Michał Cichosz, wiceprzewodniczący dzielnicowej rady, członek Miasto Jest Nasze. Zapytał burmistrza o lokale przeznaczone do sprzedaży. Odpowiedział mu zastępca, Marek Rojszyk, który przekazała listę 51 budynków. Co o nich wiemy? Jeden (ul. Obserwatorów 20) został już sprzedany, kolejny (ul. Jodłowa 25) zostanie zwrócony poprzednim właścicielom. Trzy inne przeznaczono do remontu, a kilka wytypowano do zmiany przeznaczenia. W jednym przypadku napisano tak: „Zabezpieczony, pod ochroną konserwatorską. Ogromne koszty rewitalizacji. Do bieżącej administracji do czasu podjęcia ostatecznej decyzji kierunkowej”.
Na sprzedaż przeznaczono 41 budynków. Wśród nich świetnie położony budynek przy ul. Puławskiej 143. To nieruchomość ze „słynnym” monopolowym, który kilka lat temu był jednym z najniebezpieczniejszych miejsc w Warszawie. W tym przypadku nie chodzi jednak o budynek, a o działkę tuż przy stacji metra Wilanowska.
W pobliżu na sprzedaż będzie też pustostan al. Wilanowska 230, a nieco dalej opuszczona kamienica Bukowińska 59.
Z dobrze położonych nieruchomości warto jeszcze wymienić kilka:
- Racławicka 29B
- M. Bałuckiego 25
- Wygoda 5.

Napisz komentarz
Komentarze