Tramwaje Warszawskie zapraszają na dni otwarte
Już od kilku miesięcy Tramwaje Warszawskie korzystają z nowej, piątej zajezdni, mieszczącej się pod symbolicznym adresem – ul. Warszawskich Tramwajarzy 5. Teraz, po raz pierwszy, spółka zaprasza wszystkich mieszkańców do odwiedzin obiektu – w ramach Dni Funduszy Europejskich oraz wydarzenia „Europa napędza tramwaje”.
Dni otwarte odbędą się w niedzielę 11 maja w godz. 11-16. Nie obowiązują zapisy, ani wejściówki – wstęp wolny.
- Na terenie obiektu przygotowaliśmy wygrodzoną trasę, prowadzącą przez hale: postojową, remontową i obsługi codziennej. Dodatkowo będzie można objechać zajezdnię na pokładzie tramwaju. Na miejscu zapewniamy szereg atrakcji. Wszyscy chętni będą mogli wejść do kabiny motorniczego i usiąść przed pulpitem tramwaju — informuje rzecznik Tramwajów Warszawskich, Witold Urbanowicz.
Dla odwiedzających przygotowano także wozy techniczne i zabytkowe. Na wystawie znajdzie się również wyjątkowy, niebieski tramwaj historyczny typu 102Na, który przyjechał do stolicy z Krakowa w ramach tradycyjnej wakacyjnej wymiany. Na terenie zajezdni znajdzie się także strefa wypoczynku z atrakcjami dla dzieci.
- Zachęcamy do przyjazdu tramwajem (linie 1, 3 i 25 do pętli Annopol bądź linia 4 do przystanku Inowłodzka). Między pętlą Annopol a zajezdnią R5 Annopol będzie kursować specjalny tramwaj dowozowy. Do zajezdni można też dojść chodnikiem wzdłuż Inowłodzkiej i Warszawskich Tramwajarzy (ok. 0,5 km od ul. Annopol). Nie zapewniamy parkingu na terenie i w rejonie zajezdni — wyjaśnia Urbanowicz.
Na zajezdnię czekało wielu warszawiaków
Zajezdnia Annopol zajmuje obszar blisko 12 hektarów, a tor pojedynczy ma długość aż 16 km, ułożono tam także sto zwrotnic. Tramwaje są w zajezdni serwisowane, naprawiane, malowane i myte w 14 budynkach. Hala postojowa może pomieścić aż 152 tabory. Obiekt jest wyposażony w inteligentny system zarządzania zajezdnią, który umożliwia ustawienie drogi przejazdu tramwaju od wjazdu do stanowisk serwisowych bądź postojowych – zwrotnice i semafory są ustawiane automatycznie, bez udziału motorniczych.
Duży nacisk położony został na ekologię. Poza pompami ciepła i panelami słonecznymi, w specjalnych zbiornikach jest gromadzona deszczówka, która jest wykorzystana do celów gospodarczych – spłukiwania toalet, mycia pojazdów oraz podlewania zieleni.
Powierzchnia biologicznie czynna wynosi ponad 24 tys. m kw., co stanowi ok. 20 proc. terenu zajezdni.
Obiekt został nominowany do Nagrody Architektonicznej Prezydenta m. st. Warszawy w kategorii architektura komercyjna. To już XI edycja konkursu. Głosowanie mieszkańców trwa do 11 maja.
Napisz komentarz
Komentarze