Szeroki pas z działkami na Pelcowiznie (Praga-Północ) od kilku lat należy do dewelopera – firmy OKAM. W miejscu, gdzie dawniej znajdowała się Fabryka Samochodów Osobowych, planuje on gigantyczne osiedle na 17-19 tysięcy osób. Do tego niemal drugie tyle miejsc w biurach oraz park.
Miasteczko, z ograniczonym praktycznie do zera ruchem samochodów, nazwano F.S.O. Park. OKAM ma tu aż 62 hektary gruntów. Inwestycję, której masterplan przygotowała pracownia WXCA, rozpisano na ćwierć wieku. Pierwsze projekty pokazano dwa lata temu.
Deweloper zbuduje szkołę?
Od 2016 roku miasto próbuje stworzyć plan miejscowy dla tego rejonu. Wiadomo już, że nie będą to tereny przemysłowe jak w czasie PRL. W 2023 roku, podczas prezentacji F.S.O. Park, ówczesny wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski przekonywał, że pomysł na to miejsce powstaje we współpracy miasta z deweloperem. To wtedy padła pierwsza zapowiedź, że OKAM zbuduje tu szkołę.
Obecnie wiemy, że trwa procedura lex developer na zagospodarowanie około 16 hektarów. Chodzi o tereny okalające Kolonię Śliwice, przy ul. Jagiellońskiej oraz w kierunku ul. Golędzinowskiej. Większość działki, co widać na poniższej grafice, zajmą osiedla mieszkaniowe (o powierzchni ok. 130 tys. mkw.). Bliżej torów, przy planowanej ul. Golędzinowskiej-Bis zaznaczono szkołę. Od podstaw zbuduje ją deweloper, w zamian za zgodę na powstanie osiedla mieszkaniowego. Byłaby to druga szkoła w Warszawie zbudowana w ten sposób.
- Pierwotnie miała to być dość mała szkoła dwuciągowa, ale udało się wynegocjować większą, trzyciągową. Inwestor stworzył koncepcję szkoły wraz z całym otoczeniem. Powstanie w miejscu, które jest typowane od 2018 roku. Wybrali je m.in. mieszkańcy w konsultacjach społecznych – tłumaczy w rozmowie z nami Sylwester Klimiuk, zastępca burmistrza Pragi-Północ.
Jak tłumaczy, wraz z BAiPP, Biurem Mienia i Biurem Edukacji naciskał na inwestora, żeby zdecydował się na jak największą szkołę. Finalnie powstanie budynek, którego wartość wyceniono na ok. 94 mln zł. Na tyle wyliczono kwotę zabezpieczenia, które znalazło się w porozumieniu dzielnicy z deweloperem. OKAM wskazał też na działki magazynowe, które byłyby dodatkowym zabezpieczeniem.

Szkoła ma powstać na działce o powierzchni 1,6 hektara. Będzie przeznaczona dla 645 uczniów. Deweloper zgodził się nie tylko postawić budynek, ale także w pełni go wyposażyć (przekaże sprzęt o wartości 2,5 mln zł). Zgodnie z porozumieniem nie później niż 60 dni po rozpoczęciu pierwszego etapu budowy osiedla mieszkaniowego, budowana szkoła ma zostać przekazana miastu jako darowizna. Jej otwarcie przewidziano jeszcze przed uzyskaniem pozwolenia na użytkowanie bloków.
- Architektura szkoły wpisuje się w charakter całego osiedla powstającego na terenie dawnej Fabryki Samochodów Osobowych. Rytmiczne dachy szedowe nawiązują formą do hal produkcyjnych FSO, podkreślając tożsamość i przemysłowe dziedzictwo tego miejsca. Ich odpowiednie nachylenie umożliwia wprowadzenie instalacji fotowoltaicznych do wytwarzania energii elektrycznej - mówi nam Małgorzata Dembowska z pracowni WXCA.
Jak dodaje, z każdego z budynków mieszkaniowych będzie można dotrzeć do szkoły pieszo, bez konieczności przechodzenia przez ulicę wyznaczoną dla samochodów. Znajdzie się ona przy jednym z ważniejszy placów osiedla przy zielonej Alei FSO, jak roboczo nazwano drogę.
- Projektowana szkoła jest znacznie większa, niż wynika to z ustawowych obowiązków inwestora. Obecny zakres inwestycji umożliwia realizację mniejszej, dwuciągowej placówki, jednak z perspektywy miasta taki obiekt byłby trudny do efektywnego zarządzania. W związku z tym ostatecznie realizowana szkoła będzie mogła pomieścić o połowę więcej dzieci i pomieści 645 uczniów. Sam budynek zaprojektowaliśmy tak, aby tworzył przestrzeń o przyjaznej skali i kameralnym charakterze – sprzyjającą nie tylko nauce, lecz także aktywnemu spędzaniu czasu po zajęciach - dodaje architektka.

Druga szkoła. A potem przedszkole?
Wypracowaną propozycję zaakceptował zarząd dzielnicy Praga-Północ. To jednak nie wystarczy. Zgodnie z prawem, decyzję dotyczącą lex deweloper podejmuje Rada Warszawy. Jeśli da „zielone światło”, deweloper będzie ubiegał się o decyzję lokalizacyjną i pozwolenie na budowę szkoły. Zgodnie z umową, OKAM będzie miał wtedy pięć lat na przeprowadzenie budowy. To jednak termin umowny, w dzielnicy liczą, że upora się z tym wcześniej. - Inwestor jest zdeterminowany. Myślę, że budowa zajmie mu około trzy lata - tłumaczy Klimiuk.
Poza osiedlem F.S.O. Park na Pelcowiźnie budują też inni deweloperzy. Swoje plany ma Mennica Polska, która chce pociągnąć osiedle Bulwary Praskie w stronę dawnego toru testowego FSO. W pobliżu, w miejscu obecnego centrum Hulakula, Asbud planuje z kolei 2,3 tys. mieszkań również w ramach lex deweloper. W tamtym przypadku, jak słyszymy, negocjacje są na ostatniej prostej. Prawdopodobnie powstanie druga nowa szkoła, dla ok. 650 dzieci.
Pelcowizna to obecnie gorący temat w dzielnicy. Inwestorzy, po otwarciu miasta na zabudowę mieszkaniową, wprost rzucili się na ten rejon. Klimiuk szacuje, że wprowadzi się tu dodatkowe 30 tysięcy mieszkańców. Poza dwiema szkołami konieczna będzie nowa przychodnia oraz przynajmniej jedno publiczne przedszkole.
- Te rozwiązania infrastrukturalne mają być dla wszystkich. Mają niwelować napływ mieszkańców. To będzie wielkie wyzwanie - mówi nam wiceburmistrz.
Napisz komentarz
Komentarze