Chodzi o niszczejącą kamienicę na rogu ulic Nowy Świat i Al. Jerozolimskich. To zabytkowa kamienica, w której dawniej przez lata działał Empik, zniszczony w czasie zamieszek podczas Marszu Niepodległości w 2020 roku.
Budynek, na którym widnieje napis: „Cały naród buduje swoją stolicę”, od 2022 roku stoi pusty. Administrował nim wojewoda, ale miasto postanowiło przejąć go w celu wydzierżawienia prywatnemu podmiotowi. Gdy wreszcie szykowano się do przetargu, postępowanie zostało wstrzymane. Jak informowaliśmy, lokalem zainteresowało się ministerstwo kultury.
„Wspólnie z Urzędem Miasta analizujemy możliwości wykorzystania kulturotwórczych lokalizacji w Warszawie i przywrócenie ich do warszawskiej tkanki miejskiej, m.in. właśnie budynku przy Nowym Świecie. O wynikach rozmów będziemy informować po ich zakończeniu” – informowało nas w kwietniu ministerstwo.
Dom Polskiego Rocka w miejscu dawnego Empiku?
Sprawa ma ciąg dalszy. Jak informuje radny KO Paweł Lech, do samorządowców odezwali się artyści, którzy chcą stworzyć „Dom Polskiego Rocka”. Miałoby być to miejsce pokazujące, jak muzyka wpłynęła na zmiany społeczne przełomu lat 80. i 90. Pod petycją o stworzenie nietypowego muzeum podpisało się wielu muzyków.
„Skontaktowałem się z jego przedstawicielami, zapoznałem z ideą i pomysłami, a po rozmowach w pełni popieram stworzenie takiej instytucji kultury na terenie Warszawy. Jednym z pomysłów na siedzibę tego multimedialnego projektu jest budynek dawnego Empik-u przy rondzie gen. Charles’a de Gaulle’a.” – pisze radny Lech w interpelacji skierowanej do prezydenta Rafała Trzaskowskiego.
Prosi, by władze miasta wsparły tę inicjatywę, a także przekazały do ministerstwa propozycję, by „Dom Polskiego Rocka” powstał w tym miejscu.
- Mam nadzieję, że ministerstwo ma gotowy pomysł na to miejsce, którym może być stworzenie Domu Polskiego Rocka. Liczę, że miasto zadziała w tej sprawie w czasie kontaktów z ministerstwem - mówi nam radny Paweł Lech.
.png)
Władze miasta nieco studzą zapał radnego.
- Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego rozważa umieszczenie w budynku po dawnym Empiku przy rondzie gen. Charles’a de Gaulle’a jednej z państwowych instytucji kultury. Obecnie trwają rozmowy w tej sprawie pomiędzy Ministerstwem a Miastem – odpowiada Aldona Machnowska-Góra.
Odnosi się też do wsparcia miasta przy powołaniu „Domu Polskiego Rocka” jako nowej instytucji miejskiej.
- Organem właściwym do powołania instytucji kultury jest Rada m.st. Warszawy. Istotne byłoby ustalenie, czy taka instytucja powinna działać jako instytucja kultury czy raczej jako organizacja pozarządowa. W przypadku organizacji pozarządowej możliwe byłoby ubieganie się o dotacje na realizację działań – tłumaczy wiceprezydentka.
Napisz komentarz
Komentarze