Reklama

Rozmowa z Renatą Kaznowską. Czy miasto schowa Wisłostradę w tunelu? „To nie jest budżetowo w naszym zasięgu”

Miasto ma czas tylko do czerwca 2026 roku, by uchwalić plan ogólny. - Planujemy przekazanie projektu planu ogólnego do zaopiniowania i uzgodnienia pod koniec sierpnia - mówi wiceprezydent Renata Kaznowska w rozmowie z Piotrem Wróblewskim. Rozmawiamy też o przyszłości Wisłostrady i o uchwale krajobrazowej.
Rozmowa z Renatą Kaznowską, wiceprezydent Warszawy i pierwszym zastępcą Rafała Trzaskowskiego.
Rozmowa z Renatą Kaznowską, wiceprezydent Warszawy i pierwszym zastępcą Rafała Trzaskowskiego.

Autor: Maciej Gillert, Raport Warszawski / mat. pras.

Piotr Wróblewski, red. nacz. Raportu Warszawskiego: Przyszłość Warszawy, jeśli chodzi o rozwój miasta, zdefiniuje plan ogólny. Miasto ma niezwykle mało czasu (do czerwca 2026 roku), by go stworzyć. Na jakim etapie są prace, które Pani, jako wiceprezydent, nadzoruje?

Renata Kaznowska, wiceprezydent Warszawy: Jako miasto stanęliśmy przed wielkim wyzwaniem przygotowania nowej strategii oraz planu ogólnego dla całej w Warszawy w bardzo krótkim czasie. Zadanie jest naprawdę złożone a harmonogram napięty. Dlatego pracujemy bardzo zdeterminowani, a efekty są już bardzo zaawansowane. 

Jeszcze w ubiegłym roku odbyło się kilka posiedzeń Komisji Ładu Przestrzennego Rady Miasta, spotkania z przedstawicielami urzędów dzielnic i rad dzielnic, spotkania wewnętrzne z kierowane do biur i jednostek oraz spółek miasta… Odbyło się kilka spotkań z mieszkańcami. Uruchomiliśmy dedykowaną stronę Warszawa 2040+ (konsultacje.um.warszawa.pl/Warszawa2040), uprościliśmy składanie wniosków, przygotowując do tego celu dedykowane narzędzie informatyczne. 

A co dzieje się w tym momencie? 

W tej chwili prace projektowe nad planem ogólnym zbliżają się do końca. Dużą częścią prac była analiza wniosków zebranych do tego dokumentu we wrześniu zeszłego roku – otrzymaliśmy prawie 64 tysiące postulatów zawartych w blisko 40 tysiącach pism. Według aktualnego harmonogramu planujemy przekazanie projektu planu ogólnego do zaopiniowania i uzgodnienia przez ograny zewnętrzne pod koniec sierpnia. 

Kolejnym etapem procedury będą konsultacje społeczne, podczas których będzie można zapoznać się z projektem planu oraz zgłosić do niego swoje uwagi. Równocześnie z planem ogólnym konsultowany będzie projekt strategii rozwoju Warszawy – oba te dokumenty są komplementarne jeśli chodzi o określenie polityki przestrzennej miasta.

Jaka będzie Wisłostrada? 

Jaka przyszłość czeka Wisłostradę? Czy miasto rozpatruje możliwość schowania jej w tunelu lub zwężenie, zmiany jej kategorii – po uprzednim dokończeniu obwodnicy?

Pomysł brzmi fenomenalnie i jako samorząd chcemy ograniczyć negatywny wpływ Wisłostrady na miasto. Realizacja ewentualnego tunelu jest już dopuszczona w zapisach wielu planów miejscowych, obowiązujących w tym rejonie, a także tych, które za chwile zostaną przyjęte przez Radę m.st. Warszawy – jak np. miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego rejonu Nowego Miasta, który zakłada odcinkowe przykrycie trasy. 

Schowanie Wisłostrady w tunelu powinno być również przedmiotem pogłębionych analiz technicznych, drogowych i transportowych. Z naszej strony badaliśmy już tę kwestię wielowątkowo. Niestety, analiza kosztów pokazała, że na ten moment zamierzenie to nie jest budżetowo w naszym zasięgu. 

O przyszłości Wisłostrady rozstrzygać będą również inne dokumenty – jak np. opracowywana w tej chwili Strategia rozwoju Warszawy, w której określona zostanie klasa drogi. Dokument ten określi ponadto horyzonty inwestycyjne do 2043 i po 2043 dla inwestycji transportowych i rozstrzygnie kwestię priorytetów w zakresie realizacji.

Wizualizacja stacji trzeciej linii metra / mat. pras. 

Zapytam o kolejność rozbudowy sieci metra. Czy strategia wyznaczy kierunek: np. czy najpierw powstanie cała M4, a potem dokończenie M3? 

 Strategia określi również horyzonty inwestycyjne do 2043 i po 2043 dla inwestycji transportowych, w których zawarta będzie kolejność realizacji prac nad rozbudową metra.

Za wygląd miasta w dużym mierze odpowiada główny architekt. Od ponad roku jest wakat na tym stanowisku. Jaki ma Pani pomysł na rozwiązanie tej sytuacji? 

 Pomysł jest tylko jeden. Innego być nie może. Konkurs na dyrektora. Pierwszy nie przyniósł rozstrzygnięcia, ponieważ żaden z kandydatów nie przekonał sądu konkursowego do siebie, do wizji rozwoju Warszawy. 

To, co dla mnie osobiście jest również niezwykle ważne, to znajomość procedur administracyjnych. Otoczenie prawne zmienia się niezwykle szybko. W bardzo krótkim czasie mierzymy się z fundamentalną zmianą ustawy o zagospodarowaniu przestrzennym. Tworzymy plan ogólny dla całego miasta. Dokument całkowicie odmienny od dotychczas znanych nam planów miejscowych, czy studium. Na chwilę w przestrzeni prawnej pojawił się tzw. lex mieszkaniowy, by w przyszłym roku przestał obowiązywać, ale zastąpią go Zintegrowane Plany Inwestycyjne. (ZPI). 

Znajomość prawa, procedur, ale i struktury organizacyjnej naszego miasta, podział kompetencyjny między urzędem miasta a urzędami dzielnic ma niebagatelne znaczenie. Konkurs na dyrektora BAiPP ponowimy zaraz po wakacjach.

Co z uchwałą krajobrazową?

Przyszłość uchwały krajobrazowej. Czy po zmianie wojewody będzie uchwalana ponownie? 

Uchwała krajobrazowa w Warszawie przeszła długą drogę od momentu, gdy w styczniu 2020 roku Rada m.st. Warszawy przyjmowała ten dokument. Od tego czasu musieliśmy jako miasto zmierzyć się z rozstrzygnięciem nadzorczym ówczesnego Wojewody, które zaskarżyliśmy do Sądu Administracyjnego, potem zaś czekaliśmy na orzeczenia poszczególnych jego instancji. 

Po drodze miał miejsce również dość niekorzystny dla ducha całej uchwały wyrok Trybunału Konstytucyjnego, który za sprzeczny z konstytucją uznał pewien bardzo istotny zapis ustawy krajobrazowej, stanowiący de facto jedno z jej założeń – kwestię dostosowania istniejących reklam w momencie wejścia w życie zapisów uchwały. Fakt ten w dość istotny sposób wpłynął na nasze prace. Kwestia ta jest nadal analizowana przez prawników, my jednak nie zawiesiliśmy naszych działań. Dokument, który aktualnie pracujemy, będzie miał zapisy odpowiednio dostosowane do nowych okoliczności.

Przygotowujemy wniosek do Rady Miasta o uchylenie starej uchwały i jednoczesne podjęcie nowej uchwały o przystąpieniu do sporządzenia uchwały krajobrazowej. Liczymy na to, że projekt uchwały wkrótce uda się poddać konsultacjom społecznym oraz w szybkim czasie przedłożyć Radzie m.st. Warszawy do uchwalenia.

Renata Kaznowska na otwarciu stadionu przy ul. Podskarbińskiej po remoncie / fot. Maciej Gillert, Raport Warszawski. 
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

NAPISZ DO NAS

Masz temat dotyczący Warszawy? Napisz do nas. Zajmiemy się Twoją sprawą.

Reklama
Reklama