Na rondzie Dmowskiego uczestnicy organizowanego przez Straż Narodową i Roty Marszy Niepodległości marszu zaczęli gromadzić się już o godzinie 15:00. Tłum wyposażony w race i biało-czerwone flagi uczcił Godzinę „W”, a następnie ruszył w miasto. Było to jedno z większych dzisiejszych zgromadzeń upamiętniających wydarzenia, które rozegrały się 80 lat temu w Warszawie. Na miejscu był nasz fotograf, który uwiecznił to, co działo się w centrum stolicy.
Marsz Powstania Warszawskiego narodowców przeszedł przez Warszawę
Po 17:00 uczestnicy manifestacji ruszyli z ronda Dmowskiego Al. Jerozolimskimi i Nowym Światem, by dotrzeć pod pomnik Powstania Warszawskiego na pl. Krasińskich, gdzie ustawiona została scena. Na miejscu pojawiło się wiele osób w biało-czerwonych barwach. Można było usłyszeć tam powstańcze piosenki. Nie zabrakło też rekonstruktorów historycznych w powstańczych strojach. Na czele pochodu szli narodowcy, niosąc banery z często antyniemieckimi hasłami. Wśród zgromadzonych były też rodziny z dziećmi. W tłumie można było spotkać w zasadzie cały przekrój społeczeństwa.
Ulice, którymi szli uczestnicy demonstracji, były stopniowo zamykane. Autobusy i tramwaje jechały trasami objazdowymi.
Warszawa świętuje 80. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego
1 sierpnia w Warszawie świętowana jest 80. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. W tym roku obchody mają wyjątkowy, jubileuszowy charakter, a stolica już od kilku dni żyje tym wydarzeniem. Jak co roku, w Godzinę „W” całe miasto zamarło na minutę, by uczcić pamięć o Powstańcach. W wielu miejscach w Warszawie odbyły się też oficjalne uroczystości. O 17:00 na Powązkach pojawił się prezydent Andrzej Duda, który złożył wieniec na grobie Barbary i Krzysztofa Kamila Baczyńskich. Kolejne wydarzenia odbędą się także wieczorem. Wówczas na placu Piłsudskiego śpiewane będą powstańcze piosenki, a na Kopcu Powstania Warszawskiego zapalony zostanie „Ogień pamięci” przyniesiony przez „Sztafetę pokoleń” z Grobu Nieznanego Żołnierza.
Napisz komentarz
Komentarze