Reklama

Chcesz zaplanować miasto przyszłości? Weź udział w konsultacjach do Planu Ogólnego Warszawy

Od 4 do 30 września mieszkańcy Warszawy będą mogli wziąć udział w kształtowaniu Strategii Rozwoju Warszawy 2040+ oraz nowego Planu Ogólnego miasta. To kluczowy moment, by wyrazić swoje opinie na temat kierunków rozwoju, a także zgłosić formalne wnioski. W kuluarach pojawiają się już pierwsze uwagi mieszkańców.
Centrum Warszawy zdj. ilustracyjne
Centrum Warszawy zdj. ilustracyjne

Autor: Maciej Gillert

Źródło: Raport Warszawski

Od 4 września mieszkańcy Warszawy mają okazję, by wziąć aktywny udział w planowaniu przyszłości stolicy. Rozpoczynają się bowiem konsultacje społeczne dotyczące Strategii Rozwoju Warszawy 2040+ oraz nowego planu ogólnego. To niezwykle ważne dokumenty, które wyznaczą kierunki rozwoju miasta na najbliższe dwie dekady, zastępując dotychczas obowiązującą Strategię #Warszawa2030 oraz Studium uwarunkowań i zagospodarowania przestrzennego m.st. Warszawy.

Konsultacje potrwają do 30 września, a w ich ramach mieszkańcy będą mogli wypełniać ankiety dotyczące priorytetów rozwojowych dla Warszawy oraz składać formalne wnioski do planu ogólnego. Wszystkie niezbędne materiały, wzory wniosków oraz instrukcje ich wypełnienia są dostępne na stronie um.warszawa.pl/2040+.

Co ważne: Dzielnice wspierają mieszkańców! W trosce o to, by każdy mógł wziąć udział w konsultacjach, Urząd Dzielnicy Ursynów uruchomił specjalne punkty konsultacyjne. Punkty te będą działały dwa razy w tygodniu – w poniedziałki w siedzibie urzędu dzielnicy przy al. KEN oraz w środy w Dzielnicowym Ośrodku Kultury przy ul. Kajakowej. Pracownicy urzędu pomogą mieszkańcom i właścicielom nieruchomości w poprawnym wypełnieniu formularzy papierowych oraz przesłaniu ankiet drogą elektroniczną.

- To nasza odpowiedź na sygnały, że część mieszkańców może potrzebować asysty przy składaniu wniosków do planu ogólnego. Zdecydowaliśmy się utworzyć punkty, gdzie nasi pracownicy będą pomagać w poprawnym wypełnieniu papierowych formularzy lub przesłaniu ankiet drogą elektroniczną. Mając na uwadze, że temat ten wzbudza szczególne zainteresowanie na Zielonym Ursynowie, jeden z punktów powstanie w Dzielnicowym Ośrodku Kultury przy ulicy Kajakowej. Drugi będzie zlokalizowany w budynku urzędu dzielnicy – podkreśla wiceburmistrz Ursynowa Jakub Berent.

Konsultacje społeczne to ważny element procesu tworzenia Planu Ogólnego dla Warszawy. To właśnie teraz mieszkańcy mają szansę wyrazić swoje opinie, zgłosić uwagi i wnioski, które mogą wpłynąć na ostateczny kształt planu. Z tego względu warto zaangażować się w ten proces i podzielić się swoimi przemyśleniami na temat przyszłości Warszawy.

Pierwsi mieszkańcy wyrażają swoje niezadowolenie

Jednak nie wszyscy mieszkańcy są zadowoleni z dotychczasowych propozycji przedstawionych w ramach Studium uwarunkowań i zagospodarowania przestrzennego. Przykładem może być sytuacja przedsiębiorców z dzielnicy Włochy, którzy obawiają się, że proponowane zmiany mogą poważnie zagrozić rozwojowi ich firm. Krzysztof Tomaszewski, przedsiębiorca z Okęcia, podkreśla, że jego rodzinny biznes – firma ogrodnicza Tomaszewski, która od ponad stu lat działa na rynku, jest teraz zagrożona przez plany miejskich urzędników. Swoje stanowisko prezentował podczas ostatniej Rady Warszawy.

- Szanowni Państwo, w 1920 roku mój prapradziadek Jan Tomaszewski założył na Okęciu firmę ogrodniczą. Dziś nasza firma Tomaszewski jest jednym z największych w Polsce dystrybutorów kwiatów doniczkowych, zatrudniamy ponad 300 osób. Aby utrzymać się na rynku, musimy stale inwestować w rozwój naszej firmy. Ten rozwój jest jednak obecnie zagrożony – mówi Tomaszewski.

Zgodnie z projektem studium, na dużej części działki należącej do firmy ogrodniczej miałby powstać park. 

- Zagrażałoby to nie tylko rozwojowi naszej firmy, ale również jej bieżącemu funkcjonowaniu, gdyż spadek hipotecznej wartości działki zagraża płynności finansowej – dodaje przedsiębiorca.

Tomaszewski zwraca uwagę na to, że podobnych przypadków jest w Warszawie znacznie więcej. W jego opinii wyłania się tendencja dogęszczania miasta w obrębie dzielnic centralnych, przy jednoczesnym tworzeniu terenów zielonych na obrzeżach, z dala od osiedli mieszkaniowych. 

- Nie ma naszej zgody na realizowanie planów służących wąskiej grupie interesów kosztem mieszkańców, uderzających we własność prywatną – podsumowuje.

Konsultacje społeczne trwają tylko do 30 września. Nie przegap okazji, by wyrazić swoje zdanie i wpłynąć na przyszłość Warszawy!

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

NAPISZ DO NAS

Masz temat dotyczący Warszawy? Napisz do nas. Zajmiemy się Twoją sprawą.

Reklama
Reklama