Dzień dobry!
To będzie wyjątkowy tekst, bo więcej już taki się nie zdarzy. Dziś piszemy o sobie, ponieważ witamy się z Wami - mieszkańcami Warszawy, stołecznej aglomeracji oraz wszystkimi dla których Warszawa jest bliska. W poniedziałek 3 czerwca uruchomiliśmy Raport Warszawski - nowy, miejski portal, który na bieżąco, uczciwie i rzetelnie informuje o tym, co dzieje się w stolicy.
Punktem wyjścia dla nas jest Warszawa, a naszą misją prezentowanie najważniejszych wiadomości dotyczących miasta, jego problemów oraz spraw ważnych dla Was - mieszkańców i Czytelników. Pokazywać będziemy różne głosy, różne strony i różne punkty widzenia. Wierzę, że to docenicie.
Zapraszamy na wirtualną wycieczkę
Zajmujemy się tematami społecznymi, o czym świadczy świetny tekst Grety o kobietach w kryzysie, w którym przeczytacie o tym jak złożony jest problem bezdomności, ale także o pewnej nadziei na lepsze jutro. Z kolei Miłosz opowie Wam o tym, jak narkomański zaułek na Pradze stał się miejscem podziwianym przez aktywistów z całego świata. Ja z kolei na początek zapraszam do przeczytania rozmowy z wiceministrem infrastruktury Piotrem Malepszakiem, z której dowiadujemy się, jako pierwsi, że na remont linii średnicowej - niestety - znów trzeba będzie poczekać. Nowa ekipa szykuje też aż ośmiokilometrowy tunel pod Wolą.
Interweniujemy w sprawie kobiety, która przerejestrowała samochód po zmarłym mężu i musi zapłacić tysiąc złotych (!) kary za parkowanie. Piszemy o zmianach w stołecznym ratuszu, a także o zmianie warty - po odejściu wiceprezydenta Olszewskiego oraz głównej architekt Happach. Zastanawiamy się czym będzie zajmować się nowy zarząd miasta, a także pytamy o przyszłość małych i większych projektów. Nie zapominajmy o sprawach dzielnicowych dopytując o obiecany parking na Saskiej Kępie czy remonty dróg na Kamionku - które mieli przeprowadzić deweloperzy.
Już dziś - w momencie otwarcia - możecie spotkać nas na:
- konferencjach prasowych
- spotkaniach z aktywistami
- konsultacjach społecznych.
Te ostatnie opisujemy bardzo szeroko, ponieważ Warszawa zastanawia się czy wprowadzić zakaz sprzedaży alkoholu w sklepach po godz. 22. Przyglądamy się także sprawie kupców z Marywilskiej 44, czekających na lepsze jutro po pożarze, który strawił ich majątek. Raportujemy Wam skutki zarządzenia nazywanego przez niektórych "zdejmowaniem krzyży z urzędów", a przez innych "powrotem ładu konstytucyjnego", a także spacerujemy po Dworcu Zachodnim pytając kolejarzy, kiedy skończy się uciążliwy remont.
Jesteśmy tam, gdzie dzieją się rzeczy ważne.
Na stronie Raportu Warszawskiego znajdziecie również teksty dotyczące kultury oraz historii Warszawy. Ta druga kategoria jest dla nas szczególnie ważna, ponieważ wydawcą portalu jest Skarpa Warszawska - wydawnictwo z długą varsavianistyczną tradycją. To również gwarancja tego, że naszym punktem odniesienia zawsze będzie Warszawa.
Jak powiedział w jednej z rozmów, którą przeprowadziliśmy, architekt Maciej Rydz:
To miasto jest tak niesamowite, bo daje możliwość odbudowania. Siłą Warszawy jest to, że możemy to robić. Bo przecież nie możemy odbudować Krakowa czy Paryża. A miasto, które jest w trakcie przekształcania, ma w sobie bardzo dużo energii.
My też chcemy budować Warszawę, która potrzebuje silnych, niezależnych mediów lokalnych. Chcemy, żeby Raport Warszawski był Waszym wyborem numer jeden.
Kim są nasi autorzy?
Redakcję Raportu Warszawskiego tworzą dziennikarze z wieloletnim doświadczeniem:
- Piotr Wróblewski – redaktor naczelny, specjalista od nowej Warszawy, tematów społecznych oraz polityki samorządowej. Autor książki „Żarnowiec. Sen o polskiej elektrowni jądrowej” za którą otrzymał Grand Press 2023 w kategorii reportaż. Wcześniej m.in. w Polska Press i Radiu Warszawa.
- Greta Sulik – redaktorka, zajmująca się tematami interwencyjnymi, a także polityką samorządową. Wcześniej w Radiu Warszawa i Haloursynow.pl.
- Miłosz Piotrowski – redaktor, specjalista od tematów społecznych, historycznych, a także związanych z kulturą. Wcześniej publikował w Radiu Kolor, Eska Warszawa i Dwutygodniku.
- Marta Gostkiewicz – redaktorka, zajmująca się obsługą bieżących wydarzeń, sprawami warszawskiego ratusza, a także tematami kryminalnymi. Wcześniej w PAP, WawaLove i WP.pl.
- Maciej Gillert – fotograf, miłośnik zdjęć reportażowych. Wcześniej w m.in. Fakcie, Super Expressie czy Gazecie Wyborczej. Laureat nagród – „Zdjęcie roku” Przeglądu Sportowego i BZWBK Press Foto.
Wkrótce dołączą kolejni, świetni dzinnikarze. Tymczasem zapraszamy do kontaktu. Czekamy na Wasze sygnały, informacje o tematach, którymi - według Was - powinnismy się zająć. Piszcie do nas na redakcja@rw24.pl.
***
Więcej nie będziemy pisać o sobie. Chcemy, żebyście to Wy wyrobili sobie zdanie na nasz temat. Będzie na jednak miło, jeśli zostaniecie z nami na dłużej i zaczniecie dzień od Raportu Warszawskiego. Poniżej można dołączyć do naszego newslettera. Raz w tygodniu - w poniedziałek - będziemy informować o tym, co ważnego dzieje się w stolicy.
Nasze teksty znajdziecie też w mediach społecznościowych:
Napisz komentarz
Komentarze