Wielka akcja służb doprowadziła do zatrzymania 7 osób, likwidacji produkcji nielegalnych wyrobów farmaceutycznych i suplementów diety w postaci etykieciarki i mieszalników, a także 4 magazynów, gdzie znajdowało się kilka tysięcy kartonów z nielegalnymi substancjami o szacunkowej wartości co najmniej 20 milionów złotych. Działania były prowadzone na Mazowszu, głównie w Warszawie.
Sprzedawali przez internet suplementy diety z narkotykami. Mogli zarobić 30 mln złotych
Okazało się, ze wiele miejsc produkcji i przechowywania suplementów nie spełniały wymaganych norm sanitarnych. Eksperci z dziedziny farmacji stwierdzili, że stanowiły one zagrożenia dla życia i zdrowia konsumentów. W przebadanych próbkach odkryto narkotyki, dopalacze, sterydy, a także selektywne modulatory receptora androgenowego tzw. SARMy. Śledczy ustalili, że produkty były sprzedawane przez internet. Zysk z tego procederu na przestrzeni kilku lat szacowany jest na ponad 30 mln złotych. Prokurator zablokował ponad sto kont bankowych powiązanych z tą grupą, gdzie było kilkanaście milionów złotych.
W tej sprawie prokuratura postawiła wiele zarzutów. Dotyczyły one udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, przetwarzania środków odurzających, substancji psychotropowych i nowych substancji psychoaktywnych, wytwarzania produktów leczniczych bez wymaganego zezwolenia, sprowadzenia niebezpieczeństwa dla życia i zdrowia wielu osób, wytwarzania suplementów szkodliwych dla zdrowia i życia ludzi, a także zarzuty dotyczące dopingu w sporcie, jak również prania pieniędzy w kwocie ponad 31 mln złotych. 2 osoby są podejrzane o kierowanie grupą przestępczą. Grozi im do 15 lat więzienia.
Działalność grupy nie skupiała się jedynie na Polsce. Współpracowała ona również z osobami w Czechach i Słowacji. Tam służby zatrzymały 6 podejrzanych i zabezpieczyły około 100 kg substancji i około 100 sztuk różnych sterydów, a także nielegalnych suplementów diety. Przejęto tam też mienie o wartość 3 mln koron czeskich.
Cała akcja jest efektem współpracy Zarządu w Katowicach Centralnego Biura Śledczego Policji, Wielkopolskiego Urzędu Celno-Skarbowego, Polskiej Agencji Antydopingowej we współpracy z Wydziałem Antynarkotykowym Służby Celnej z siedzibą w Brnie, słowacką Krajową Agencją Kryminalną Policji – Centralą antynarkotykową w Bratysławie, a także Europolem i Eurojustem. Śledztwo, prowadzone jest w ramach międzynarodowego zespołu śledczego JIT, na podstawie umowy pod nadzorem i kierownictwem Prokuratury Okręgowej w Gliwicach, Prokuratury Regionalnej w Bratysławie oraz Prokuratury Miejskiej w Brnie.
Napisz komentarz
Komentarze