Co buduje się w Warszawie? Na bieżąco sprawdzamy jak "rośnie" stolica.
W miejscu Hotelu Felix w Warszawie ma stanąć nowe osiedle mieszkaniowe. Deweloper Unidevelopment właśnie złożył wniosek o ustalenie lokalizacji tej inwestycji. Przedsięwzięcie ma powstać w trybie lex deweloper, a w zamian za zgodę na nie, firma obiecuje miastu m.in. remont szkoły.
Centralny Port Komunikacyjny ma już decyzję lokalizacyjną. To kluczowy dokument i krok do rozpoczęcia budowy superlotniska. - Otwiera to drogę do składania pozwoleń na budowę dla spółki CPK, czyli de facto do przejścia do procesu inwestycyjnego - powiedział Mariusz Frankowski, wojewoda mazowiecki.
Na Pradze-Północ zacznie działać blok z mieszkaniami na najem instytucjonalny. Deweloper Eiffage Immobilier Polska znalazł nabywcę, który zakupił budynek. To część nowego trendu na rynku nieruchomości. Deweloperzy w Warszawie coraz częściej budują mieszkania nie na sprzedaż, a na najem. Stolica jest pod względem rozwoju PRS liderem regionu.
Centralny Port Komunikacyjny zakończył prace nad koncepcyjnym projektem budynków Lotniskowej Służby Ratowniczo-Gaśniczej (RFFS), wart 6,6 mln zł. Jest to kluczowy element infrastruktury, zapewniającej bezpieczeństwo pasażerów i pracowników lotniska CPK. Jest to kolejny etap projektowania tzw. obiektów wspierających lotnisko. Teraz należy przygotować dokumentację, konieczną do uzyskania pozwolenia na budowę.
Do nowego lotniska dojechać mamy z Warszawy szybką koleją. By to było możliwe, trzeba zbudować 9,5-kilometrowy tunel pod Odolanami. Poznaliśmy szczegóły tej inwestycji. Pod ziemią pociągi będą jechać, docelowo, nawet 350 km/h.
„Podejmuję zawieszone postępowanie” – to najważniejsze zdanie z dokumentu dotyczącego trzeciej linii metra. We wrześniu 2022 roku projekt budowy utknął w jednym z urzędów. Potem trwał spór o raport środowiskowy. Ten został właśnie dostarczony i procedura ruszyła. Do uzyskania pozwolenia jest jeszcze daleka droga.
Jak rozwinie się Warszawa w 2025 roku? Sprawdzamy najważniejsze inwestycje, które zmienią miasto. Wiele z nich znajduje się w centrum, ale - co cieszy - kilka także na prawym brzegu Wisły. Jednym z najciekawszych budynków okaże się zapewne... spalarnia śmieci. To nie przypadek. Tego typu obiekty na całym świecie zaczynają być projektowane z wyjątkową pieczołowitością.
Kolejarze przygotowują się do modernizacji stacji Warszawa Wschodnia. Przetarg na wykonawcę ma być ogłoszony w IV kwartale br. Najpierw jednak muszą zakończyć się wszystkie prace na stacji Warszawa Zachodnia.
Kolejne przedwojenne domy znikają z ulic Grochowa i wkrótce zostaną zastąpione przez nowoczesną zabudowę. Większość z nich nie jest objęta ochroną konserwatorką, dlatego inwestorzy stopniowo pozbywają się ich bez żadnych przeszkód. Dla wielu mieszkańców są one częścią tożsamości osiedla. „Jeżeli nic się tam nie wydarzy i nikt o to nie zadba, to za chwilę cały ten stary Grochów będziemy widzieli tylko na zdjęciach” – mówi Raportowi Warszawskiemu Krzysztof Olszak z „Tu było, tu stało”.
Firma Marvipol zapłaciła rolnikowi 70 milionów złotych za 3 hektary pola w Ursusie w Warszawie. Deweloper planuje postawić tam kolejne w tej okolicy osiedle mieszkaniowe. Mieszkańcy nie otwierają jednak szampana. Choć w dzielnicy wciąż powstają nowe bloki, to brakuje tam, chociażby dobrych dróg. „Jeśli chodzi o infrastrukturę, to jest całkowita rubież. Ulica Henryka Brodatego nadal ma wąskie gardło, przez które trzeba mijać się poboczem” – mówi Krzysztof Daukszewicz, radny Ursusa.