UW powołuje biuro ds. bezpieczeństwa
Mając nadal w pamięci brutalne morderstwo, do jakiego doszło na terenie kampusu UW, władze uczelni zdecydowały się zwiększyć bezpieczeństwo swoich pracowników oraz studentów. Z tego powodu 1 lipca powołano Biuro ds. Bezpieczeństwa. Jest to wyspecjalizowana jednostka w ramach UW, której zadaniem będzie koordynacja wszystkich działań związanych z ochroną — zarówno osób, jak i mienia.
- Zespołowi zaangażowanemu w powstanie nowej jednostki — z prof. Alojzym Z. Nowakiem, rektorem UW, na czele — zależało na stworzeniu takiego systemu bezpieczeństwa, który wzmacnia poczucie wolności akademickiej, a nie je ogranicza. Odtąd wszystkie kluczowe kompetencje — od prewencji po reakcję kryzysową — znajdują się w jednym miejscu — mówi Robert Grey, kanclerz UW.
Jak dodaje, porozumienie udało się osiągnąć w „duchu współpracy całej wspólnoty akademickiej”. Chodzi o władze uczelni, pracowników oraz studentów. Powołanie biura ma być początkiem długofalowego procesu, w którym znajduje się m. in. budowa zintegrowanego systemu obejmującego ochronę fizyczną, cyberbezpieczeństwo, zarządzanie kryzysowe czy bezpieczeństwo informacyjne.
- Prawdziwe bezpieczeństwo to nie stan — to proces. Wymaga nie tylko procedur, ale także kultury reagowania, komunikacji, wzajemnego szacunku i współodpowiedzialności w codziennym życiu wspólnoty akademickiej — dodał kanclerz Grey.
1 lipca w życie wszedł również pierwszy kompleksowy Regulamin Straży UW, który porządkuje strukturę oraz procedury dotyczące służb ochrony.
Zmiany w systemie bezpieczeństwa
Wśród kluczowych elementów będących podstawą zreformowanego systemu bezpieczeństwa na UW są:
- centralizacja kompetencji – pełny nadzór Biura ds. Bezpieczeństwa nad ochroną osób i mienia oraz uproszczone ścieżki decyzyjne;
- jasne procedury interwencji i raportowania – uregulowana struktura Straży UW oraz katalog dopuszczalnych środków działania;
- szkolenia i prewencja – stały program edukacyjny z zakresu pierwszej pomocy, reagowania kryzysowego i bezpieczeństwa danych;
- transparentność – działania Biura ds. Bezpieczeństwa mają być zgodne z przepisami o ochronie danych osobowych i zasadami przejrzystości organizacyjnej.
Informacja o utworzeniu nowej jednostki została zaprezentowana 25 czerwca podczas posiedzenia Senatu UW, zyskując aprobatę senatorów.
Napisz komentarz
Komentarze